SPH-udtagelse 2008 læs mere          1

Siden opdateret: 15. marts 2009

Genstande Tilmeldte ekvipager Styregruppen Sporlæggere Deltagende kredse Sporplan Lodtrækning
Sporarealer

Resultater

Billeder

       

 

Så blev weekendens SPH1 udtagelse afsluttet.
 
26 ekvipager kæmpede i denne weekend om, at få nok point til at komme til SPH1 DM som afholdes i efteråret.
Lørdag morgen før en hvis herre fik sko på, mødtes sporlægger på markerne omkring Rosenfeldt gods ved Vordingborg.
 
Disse store marker havde vi igen i år fået lov til at låne, så vi havde masser af plads.
Vejret var ikke allerbedst lørdag morgen, der var en tæt tåge, som dog lettede så meget at vi lige netop kunne lægge sporene, men da hundeførerne kom var vejret fint, så alle sporerne blev gået i flot vejr.
 
Søndag var vejret heller ikke så godt, det startede med regn, som dog forsvandt da hundeførerne ankom, og denne dag gik også godt.
 
Der var nogle HF som lavede rigtig flotte resultater, og som det jo også sker, ja - så var der nogen der må på den igen.
 
Men dagene gik godt, resultaterne kan I læse andet sted på siden.
 
Men jeg vil hermed sige alle tak fordi I satte denne weekend af til at hjælpe på alle måder, og tak til dommer Christian Sørensen for en humørfyldt lørdag/søndag,
samt en tak også til hundeførerne som tog alt med godt humør.
 
Et stort tillykke skal lyde til dem der fik nok point til at gå direkte videre til DM, resten skal også have et stort tillykke med de flotte resultater de lavede på dagen.
 
Karin Jørgensen

 


Præstø Open
SPH-udtagelse.
2009
Schæferhundeklubben - Kreds 56, Præstø.
Invitation til landets sporhundefolk om deltagelse
i årets første SPH-udtagelseskonkurrence til DM-SPH 2009.
Den 14. og 15. marts


Dommer:
Christian Sørensen

Morgenmad fra kl. 8.00.
Indskrivning senest kl. 08.30.
Første spor begge dage
kl. 9.30.


Kvalifikation til SPH DM
Kravene er i forhold til at deltage til en udtagelse nemlig 94 point. Med dette er man direkte udtaget til DM.
Det er stadig muligt, at kvalificere sig til SPH DM med 3 prøver, med 3 forskellige dommere i 3 forskellige kredse.

Dog SKAL den ene af disse prøver være en udtagelse.

Nyhedsbrev fra Brugshunderådet
Efterår 2008

Andre udtagelser i 2009 læs mere


Tilmeldingen er åben for alle der har en` forventning om at have en` bestået  SPH1-prøve, inden tilmeldingsfristen er udløbet,

Ps. Dersom du ikke har prøven på tilmeldingstidspunktet er det i orden ifg. BHR at du tilskriver din hund med denne prøve,
da du jo forventer at den har den inden tilmeldingsfristen er udløbet.

Interesserede bedes benytte tilmeldingsformularen
>>klik her<<


kort/kørselsvejledning til kredsen/klubhuset. >>klik her
 

Betaling for prøven skal ske senest 14 dage før prøvens afholdelse,  "27. februar 2009"
Konto nr. til indbetaling af prøvegebyr:
Nordea Næstved
Reg: 2510
Konto nr: 7561992635
 
OBS. Ved indbetaling skal oplyses:
Navn på deltager - samt hundens navn


På dagen bedes du medbringe følgende:

- dit medlemsnr.
- dit resultathæfte
- kvittering for medlemskab af Schæferhundeklubben for Danmark
 


 

  Styregruppen:
Styregruppen vil løbende informere
 her på siden, om relevante oplysninger.
  Sporlæggere: Forplejning:
Karin Jørgensen / Koordinator
Tlf. 55967970 /  26516218
  Karin Jørgensen / kreds 56
 

Charlotte Heltved



Kim Nielsen /
Tidsplan
Tlf. 22956388
  Kim Nielsen / kreds 56
 

Berit Skovhave
Tommy Corfitsen / Sporansvarlig
Tlf. 20376067 / 55760138
  Tommy Corfitsen / kreds 56
 

Janni Skjødt Guul Christoffersen




Michael Larsen /
kredsformand
Tlf. 55990343
/ 22628458 / 40297120
  Michael Larsen / kreds 56
 

 

Claus Skovhave / BRK - 56 Præstø
Tlf. 41178012
  Claus Skovhave / kreds 56
 

 

Per Arensbach / Prøveleder
 Tlf.
35128896 / 20658896

Svein Andersen / kreds 47  
   
Per lærke / kreds 56  

 

Tilmeldte ekvipager:
Max. 26 deltagere, med accept fra Dommeren.
 

Hundeføre

Hund

Kreds

Lørdag

Søndag

01. Kim Nielsen

Aime’e’s B’Gozo

Kreds 56

91 = SG  

02. Anni Simonsen

Lærkbos Dixie

Kreds 56

96 = F  

03. Hanne Boe

Team Quindi´s An Angel to Fear

Kreds 59

87 = G  

04. Mona Larsen

Team Quindi’s Asterix

Kreds 23

87 = G  

05. Dennis Knudsen

Team Quindi’s Elite Girl

Kreds 32

35 = M  

06. Michael Pedersen

Svikmøllens Naomi

Kreds 84

64 = M  

07. Anette Hansen

Langtoftens Jetaime

Kreds 23

4   = M  

08. Jan Herneth

Jordemoderhusets Dixie

Kreds 56

  91 = SG

09. Birthe Neumann

ChaDe´s Etna

Kreds 61   86 = G

10. Preben Lindberg

Rapi Vescovana

Kreds 1

  94 = SG
11. Hanne Mørup Bergholdt Rowicks Kiri  (Minka) Kreds 56   73 = T
12. Hans Olsson Ulveskovens Geisa  (Luna) Kreds 62 92 = SG  
13. Birgith Knudsen Svogerslev´s Ritzi Kreds 1   91 = SG
14. Svein Andersen Rowicks Gut Kreds 47   94 = SG
15. Kurt Poulsen Hulgaard´s Eiko Kreds 1 87 = G  
16. Mikael Hansen Lagusu Jenka Kreds 1 77 = T  
17. John A.Jensen Ulveskovens Gaia Kreds 1 86 = G  
18. Randi Salzwedell Rowicks Falk Kreds 30   62 = M
19. Jette Larsen Hulgaards Kelly Kreds 1 58 = M  
20. Philip Rosenberg Jabina Nemo Kreds 4   92 = SG
21. Gunner Jensen Svogerslevs Faust Kreds 46   90 = SG
22. Helle Priess Mai Tuk Essi Kreds 30   94 = SG
23. Mona Larsen Team Quindi´s Enya a True Star Kreds 23   94 = SG
24. Jørgen Nielsen Hvolbæk's Demi Kreds 23   61 = M
25. Lea Angel Jabina Pharao Kreds 30   94 = SG
26. Børge Rasmussen Rowicks Django Kreds 43 96 = F  
Venteliste: Der bliver fyldt op ved  "evt. afbud"      
         
         
         
         
         

 Deltagende kredse:

Kreds 1 Rødovre 6 Hundeføre / hunde
Kreds 4 Roskilde 1 Hundefører / hund
Kreds 23 Slagelse 3 Hundeføre /  4 hunde
Kreds 30 Greve 3 Hundeføre / hunde
Kreds 32 Ringkøbing 1 Hundefører / hund
Kreds 43 Hvidovre 1 Hundefører / hund
Kreds 46 Køge 1 Hundefører / hund
Kreds 47 Suså 1 Hundefører / hund
Kreds 56 Præstø 4 Hundeføre / hunde
Kreds 59 Grindsted 1 Hundefører / hund
Kreds 61 Lynge 1 Hundefører / hund
Kreds 62 Vallensbæk 1 Hundefører / hund
Kreds 84 Skovbo 1 Hundefører / hund
   

 


Lodtrækning

Sekretariatet og køkkenet åbner kl. 08.00 i klubhuset
og alle deltagere skal være indskrevet senest kl. 08.30.
Er man ikke fremme til velkomst/lodtrækning mister man retten til at deltage og reserve indtræder.
I nødstilfælde kan man kontakte prøveleder Per Arnsbach  på Tlf.
35128896 / 20658896
eller Karin Jøgensen på
Tlf. 55967970 /  26516218 og prøvelederen vil indtræde i din rolle under lodtrækning.

Klokken 08.45 gennemføres en kort velkomst og lodtrækning på træningsbanen.

Lodtrækning vil ske efter følgende princip: 

-          Først vil der blive trukket lod om hvilke grupper man bliver inddelt i, fra gruppe 1 - 4.

-          Gruppe 1 trækker derefter deres indbyrdes rækkefølge.

-          Grupperne 2 – 3 & 4 trækker lod på sporarealerne jf. tidsplanen under ledelse af Tommy (sporansvarlig). 

Umiddelbart efter lodtrækning kører dommer, prøveleder og deltagerne fra gruppe 1 direkte til sporarealet.
Kantinen i klubhuset vil være åben hele dagen og på sporarealet vil der ligeledes være kantinesalg fra bil.

Med venlig hilsen
Karin Jøgensem

 

Lodtrækningen sker i 2 faser:

1 lodtrækning, giver gruppe kl. 08.45, hvor alle deltager på træningsbanen/klubhus
2 lodtrækning, giver den indbyrdes rækkefølge i gruppen kl. 08.45 (træningsbanen/klubhus),
kl.10.45, kl.12.00 og kl.13.40 på sporareal
 
Lodtrækning i gruppe 1 start 1 - 4 kl. 08.45
Lodtrækning i gruppe 2 start 5 - 7 kl. 10,45
Lodtrækning i gruppe 3 start 8 - 10 kl. 12,00
Lodtrækning i gruppe 4 start 11 - 13 kl. 13,40


 

          Sporplan lørdag Sporplan søndag

Spor

Lægges

Afledning

Spor tages

Spor nr. 1

kl. 06.30

kl. 07,00

kl. 09,30

Spor nr. 2

kl. 06.50

kl. 07,20

kl. 09,50

Spor nr. 3

kl. 07.10

kl. 07,40

kl. 10,10

Spor nr. 4

kl. 07.40

kl. 08,10

kl. 10,40

Spor nr. 5

kl. 08.00

kl. 08,30

kl. 11,00

Spor nr. 6

kl. 08.20

kl. 08,50

kl. 11,20

Spor nr. 7

kl. 08.50

kl. 09,20

kl. 11,50

Frokost

 

 

 

Spor nr. 8

kl. 10.00

kl. 10,30

kl. 13,00

Spor nr. 9

kl. 10.20

kl. 10,50

kl. 13,20

Spor nr. 10

kl. 10.40

kl. 11,10

kl. 13,40

Spor nr. 11

kl. 11.10

kl. 11,40

kl. 14,10

Spor nr. 12

kl. 11.30

kl. 12,00

kl. 14,30

Spor nr. 13

kl. 11.50

kl. 12,20

kl. 14,50

       

Reserve nr.1

kl, 12,20

kl, 12,50

kl. 15,20

Reserve nr.2

kl, 12,40

kl. 13,10

kl. 15,40

 

Spor

Lægges

Afledning

Spor tages

Spor nr. 1

kl. 06.30

kl. 07,00

kl. 09,30

Spor nr. 2

kl. 06.50

kl. 07,20

kl. 09,50

Spor nr. 3

kl. 07.10

kl. 07,40

kl. 10,10

Spor nr. 4

kl. 07.40

kl. 08,10

kl. 10,40

Spor nr. 5

kl. 08.00

kl. 08,30

kl. 11,00

Spor nr. 6

kl. 08.20

kl. 08,50

kl. 11,20

Spor nr. 7

kl. 08.50

kl. 09,20

kl. 11,50

Frokost

 

 

 

Spor nr. 8

kl. 10.00

kl. 10,30

kl. 13,00

Spor nr. 9

kl. 10.20

kl. 10,50

kl. 13,20

Spor nr. 10

kl. 10.40

kl. 11,10

kl. 13,40

Spor nr. 11

kl. 11.10

kl. 11,40

kl. 14,10

Spor nr. 12

kl. 11.30

kl. 12,00

kl. 14,30

Spor nr. 13

kl. 11.50

kl. 12,20

kl. 14,50

       

Reserve nr.1

kl, 12,20

kl, 12,50

kl. 15,20

Reserve nr.2

kl, 12,40

kl. 13,10

kl. 15,40

 



 

Spor-genstande


Sporarealer


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lidt billeder fra weekenden