Tilmeldte ekvipager>>klik her Genstande>>klik her Lodtrækning>>klik her
Billeder af sporarealerne>>klik her Katalog>>klik her Resultatliste>>klik her
Stemningsbilleder >>klik her
Årets foto>>klik her
Indlæg fra sekretæren>>klik her Se indslag på tv2 øst >>klik her
>>HUSK medlemsnummer>>læs mere
 
Orientering fra styregruppen angående SPH-udtagelsen. 
Den 15 & 16. marts 2008
 

   


29. november 2007

Schæferhundeklubben - Kreds 56, Præstø.

Invitation til landets sporhundefolk om deltagelse
i årets første udtagelseskonkurrence til DM-SPH 2008
den 15. og 16. marts 2008
 
Kreds 56 – Præstø inviterer alle sporhundefolk til årets første udtagelses-konkurrence i weekenden den 15. og 16. marts 2008.

Brugshunderådet har nu udpeget Peter Larsen som dommer. (Er ændret af brugshunderådet den 27. januar)
Forudsætningen er skærpet i år, idet SPH1 prøven skal være bestået før konkurrencedagen.
Tilmeldingen er åben, og interesserede bedes benytte tilmeldingsformularen
>>klik her<<
styregruppen vil løbende informere her på siden, om relevante oplysninger og kontaktpersoner.

Kontakt person: Jan Herneth  Tlf. 44 55 98 58
/ 23 38 43 62   E-mail: jhr@nykredit.dk

På styregruppens vegne:
Kim Nielsen Tlf. 22 95 63 88
Tommy Corfitsen Tlf. 20376067 / 55 76 01 38 Sporansvarlig
Michael Larsen Tlf. 55 99 03 43 / 22 62 84 58 / 40 29 71 20 Prøveleder
Jan Herneth
BRK - 56 Præstø
Tlf. 44 55 98 58 / 23 38 43 62

                                                                                                                              
                                                                                                                                                                            19. oktober 2007

Kredsen har søgt og fået tildelt en sporehunde udtagelseskonkurrence
den 15. og 16 marts 2008.

Derfor er der nedsat en udvalg bestående af Michael, Kim, Tommy og undertegnede
for at planlægge/koordinere de nærmere detaljer.

Vi håber på, at der kommer mange tilmeldinger (maks. 24 (26) og arrangementet kan
kører begge dage. BHR har udpeget Peter Larsen som dommer.

Vi skal bruge rigtig mange frivillige med og uden erfaring til
- sporlægning,
- kantinedrift,
- presseinformation (katalog og hjemmeside) og
- sekretariat.

Kan du afse enten lørdag eller søndag - måske begge dage bedes du henvende dig til mig.

Det er mit håb, at vi på kredsens generalforsamling i januar kan præsentere planen.

Går du derfor med en drøm i maven om, at deltage i DM for sporhunde er muligheden
for kvalifikationen tilstede på hjemmebane, dog skal prøven være bestået først.

Kredsens BRK - 56 Præstø
Jan Herneth

Genstande
 


05. februar 2008

Hej alle deltagere i udtagelseskonkurrencen den 15./16. marts i kreds 56 - Præstø
Der har desværre indsneget sig en fejl i udarbejdelsen af informationsbrevet.
Prøvegebyr står fejlagtigt til kr. 255,00, der rigtige beløb er kr. 225,00
Skulle du allerede have sendt pengene vil differencen selvfølgelig blive sendt retur.
Husk fortsat at følge med på vores hjemmeside.
Med venlig hilsen
Jan Herneth
 


 09. marts 2008

Kære deltager
 Tiden nærmere sig hastig og styregruppen er ved at finpudse drejebogen for arrangementet.
Opgaven som prøveleder på dagene varetages af Michael Larsen og sporansvarlig bliver Tommy Corfitsen
Fordeling af deltagerne er gennemført på vores sidste møde  

På dagen bedes du medbringe følgende:
- dit medlemsnr.
- dit resultathæfte
- kvittering for medlemskab af Schæferhundeklubben for Danmark
 

De enkelte som endnu ikke har indbetalt deres prøvegebyr, kr. 225,- kan stadig overføre til reg. 8113, konto 0008226182 med angivelse af hundeførers navn.

På kredsens hjemmeside findes kort/kørselsvejledning til kredsen/klubhuset.>>klik her

Sekretariatet og køkkenet åbner kl. 08.00 i klubhuset
og alle deltagere skal være indskrevet senest kl. 08.30.
Er man ikke fremme til velkomst/lodtrækning mister man retten til at deltage og reserve indtræder.
I nødstilfælde kan man kontakte prøveleder Mikael Larsen på
22628458 eller undertegnede på 2338 4262 og prøvelederen vil indtræde i din rolle under lodtrækning.

Klokken 08.45 gennemføres en kort velkomst og lodtrækning på træningsbanen.

Lodtrækning vil ske efter følgende princip: 

-          Først vil der blive trukket lod om hvilke grupper man bliver inddelt i, fra gruppe 1 - 4.

-          Gruppe 1 trækker derefter deres indbyrdes rækkefølge.

-          Grupperne 2 – 4 trækker lod på sporarealerne jf. tidsplanen under ledelse af Tommy (sporansvarlig). 

Umiddelbart efter lodtrækning kører dommer, prøveleder og deltagerne fra gruppe 1 direkte til sporarealet.
Kantinen i klubhuset vil være åben hele dagen og på sporarealet vil der ligeledes være kantinesalg fra bil.
Med venlig hilsen
Jan Herneth


           Tilmeldte ekvipager    

Hundefører

Hund

Kreds

Lørdag Søndag
01. Lise-Lotte Jensen Svogerslev Joe 62 - Vallensbæk   søndag
02. Hanne Mørup Bergholdt Rowicks Kiri (Minka) 56 - Præstø   søndag
03. Ulla Benz Aimée's Buschca   1 - Rødovre lørdag  
04. Rene Helmudt Ulveskovens Ninja

  1 - Rødovre

lørdag  
05. Berit Kristensen Svogerslevs Guzzi 65 - Skanderborg lørdag  
06. Kurt Poulsen Hulgaard´s Eiko 62 - Vallensbæk   søndag
07. Kim Nielsen Aimeés B`Gozo 56 - Præsø   søndag
08. Jan Herneth Jordemoderhusets Dixie 56 - Præstø lørdag  
09. Preben Lindberg Rapi Vescovana   1 - Rødovre lørdag  
10. Nellie Heilskov Sørensen Hajen Effi

  3 - Ballerup

  søndag
11. Birthe Neumann ChaDe´s Etna

  3 - Ballerup

  søndag
12. Hans Olsson Ulveskovens Geisa 

62 - Vallensbæk

lørdag  
13. john A. jensen Ulveskovens gaia

  1 - Rødovre

lørdag  
14. Birgith Knudsen Svogerslev´s Ritzi

  1 - Rødovre

lørdag  
15. Gunner Jensen Svogerslevs Faust

46 - Køge

  søndag
16. Martin Falsig Laurberg  Aimeés Bine

  1 - Rødovre

lørdag  
17. Jette Larsen Hulgaards Kelly

  1 - Rødovre

lørdag  
18. Inger Bünsov Nielsen Tell Star Simba

  1 - Rødovre

lørdag  
19. Steen Hansen Aimée's Beckham

  1 - Rødovre

lørdag  
20. Michael Petersen Svikmøllen´s Naomi

84 - Skovbo

  søndag
21. Svein Andersen Rowicks gut

47 - Suså

  søndag
22. Mona Larsen Team Quindi´s Asterix

84 - Skovbo

  søndag
23. Mikael Hansen Laguso Jenka

  1 - Rødovre

lørdag  
24. Arne Zeuthen Maack jarko

06 - Frederikssund

  søndag
25. Børge Rasmussen Rowicks Django

43 - Hvidovre

  søndag
26. Vibeke Wulff Bjørnehøj's Salli

30 - Greve

  søndag
Venteliste.    Der bliver fyldt  op ved "evt. afbud" i den

rækkefølge som  

tilmeldingerne indløber  
01.  

 

lørdag eller søndag  
02. Ove Frederiksen Rowick Chilli

2 -  Amager

lørdag eller søndag  
03. Flemming Larsen Jabina Hawk

22 - Bornholm

lørdag eller søndag  
04.        

Lodtrækning                         
Lodtrækningen sker i 2 faser:

1 lodtrækning giver gruppe kl. 08.45 hvor alle deltager på træningsbanen/klubhus
2 lodtrækning giver den indbyrdes rækkefølge i gruppen kl. 08.45 (træningsbanen/klubhus),
10.45, 12.00 og 13.45 på sporareal

Lodtrækning i gruppe 1 start 1 - 4 kl. 08.45
Lodtrækning i gruppe 2 start 5 - 7 kl. 10,45
Lodtrækning i gruppe 3 start 8 - 10 kl. 12,00
Lodtrækning i gruppe 4 start 11 - 13 kl. 13,40


Sporplan

Spor Lægges Afledning lægges Spor tages
Spor nr. 1 kl. 06.30 kl. 07,00 kl. 09,30
Spor nr. 2 kl. 06.55 kl. 07,25 kl. 09,55
Spor nr. 3 kl. 07.20 kl. 07,50 kl. 10,20
Spor nr. 4 kl. 07.45 kl. 08,15 kl. 10,45
Spor nr. 5 kl. 08.10 kl. 08,40 kl. 11,10
Spor nr. 6 kl. 08.35 kl. 09,05 kl. 11,35
Spor nr. 7 kl. 09.00 kl. 09,30 kl. 12,00
Spor nr. 8 kl. 09.50 kl. 10,20 kl. 12,50
Spor nr. 9 kl. 10.15 kl. 10,45 kl. 13,15
Spor nr. 10 kl. 10.40 kl. 11,10 kl. 13,40
Spor nr. 11 kl. 11.05 kl. 11,35 kl. 14,05
Spor nr. 12 kl. 11.30 kl. 12,00 kl. 14,30
Spor nr. 13 kl. 11.55 kl. 12,25 kl. 14,55
       
Reserve nr.1 kl, 12,20 kl, 12,50 kl. 15,20
Reserve nr.2 kl, 12,45 kl. 13,15 kl. 15,45

Sporarealerne

Bemærk vandet i horisonten så en del vind kan forekomme
 

Grøn bevoksning og harvet jord

 


Prøveleder Michael Larsen


Sporansvarlig Tommy Corfitsen


Jordmarker

Vejoverførelse

 
Brakmarker og grønt

 

Grønt, begge sider benyttes

Vi befinder os på sydsjælland, tæt på vandet og baggrunden ses Storstrømsbroen

Resultatliste

Lørdag

Søndag

Fører / hunde
Berit Kristensen /Svogerslevs Guzzi
Kreds
65 - Skanderborg
Stbnr.
15238/01
Prøver
UHP, IPO3, SPH1, SPH2, FCI-SPH
Point
90 - SG
Jan Herneth / Jordemoderhusets Dixie 56 - Præstø 01396/06 AB, FP, SPH1 90 - SG
Preben Lindberg / Rapi Vescovana 1 - Rødovre 10064/99 FP, UHP, BHP3, IPO3, SPH1, IPO-SPH 96 - F
Ulla Benz / Aimée Buschca 1 – Rødovre 14136/03 AB, FP, SPH1 87 - G
Rene Helmudt / Ulveskovens Ninja 1 – Rødovre 23643/04 AB, FP, SPH1 87 - G
John A. Jensen / Ulveskovens Gaie 1 – Rødovre 02798/03 FP, SPH1 83 - G
Hans Olsson / Ulveskovens Geisa 62 - Vallensbæk 02800/03 AB, FP, SPH1 92 - SG
Birgith Knudsen / Svogerslev´s Ritzi 1 – Rødovre 00165/05 FP, SL1, SPH1 85 - G
Martin Laurberg / Aime`e`s Bine 1 – Rødovre 14137/03 FP, BHP1, SPH1 90 - SG
Jette Larsen / Hulgaards Kelly 1 – Rødovre 17358/05 FP, SPH1 86 - G
Inger Bünsov Nielsen  / Tell Star Simba 1 – Rødovre 19987/99 FP, SL2, SPH1, SPH2, IPO SPH 68 - M
Steen Hansen / Aimée's Beckham 1 – Rødovre 14133/03 AB, FP, SPH1 53 - M
Mikael Hansen / Laguso Jenka 1 – Rødovre 05231/03 FP, SPH1 84 - G
Hanne Bergholdt / Rowicks Kiri 56 – Præstø 20215/04 B, UHP, FP, SPH1 38 - M
Kim Nielsen / Aime´e´s B´Gozo 56 – Præstø 14134/03 FP, UHP, BHP3, SPH1 83 - G
Lise-Lotte Jensen / Svogerslev Joe 62 – Vallensbæk 17646/02 FP, SPH1 Afbud
Nellie Heilskov Sørensen / Hajen Effi 3 – Ballerup 18287/01 BHP3, SPH1 34 - M
Birthe Neumann / ChaDe´s Etna 3 – Ballerup 03665/03 UHP, FP, SL3, SPH1 75 - T
Gunnar Jensen / Svogerslevs Faust 46 – Køge 05880/01 UHP, FP, SL1, SPH1 5 - M
Michael Petersen / Svikmøllen´s Naomi 84 – Skovbo 09871/04 SPH1 27 - M
Mona Larsen / Team Quindi´s Asterix 84 – Skovbo 12528/02 FP, SL3, BHP3, IPO3, SchH3, SPH1 97 - F
Svein Andersen / Rowicks gut 47 - Suså 04102/02 BHP3, SPH1 77 - T
Arne Zeuthen / Maack Jarko 6 – Frederikssund 01889/99 FP, UHP, BHP3, IPO3, SPH1, SPH2 43 - M
Børge Rasmussen / Rowicks Django 43 – Hvidovre 14909/99 SPH1, SPH2 66 - M
Vibeke Wulff / Bjørnehøj's Salli 30 – Greve 22448/98 FP, BHP3, IPO3, SPH1 89 - G
Kurt Poulsen / Hulgaard´s Eiko 62 – Vallensbæk 17406/04 FP, UHP, ABC, BHP1, SPH1 86 - G
Reserve: Ove Frederiksen Rowick Chilli      

Stemningsbilleder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
1

Årets foto
 

 

Indlæg fra sekretæren

Jeg har sagt ja til at skrive et indlæg til hjemmesiden og fortælle lidt om, hvad det vil sige at sidde med resultatlister, og diverse administrative ting ved den nu afsluttede SPH-udtagelse.
Det er et job, som nogen åbenbart synes, ”bare er noget” som man gør, og at der ikke er nogen ben i det.

 Det er der for så vidt heller ikke, men der er meget arbejde med det, måske ikke på selve dagen, men i dagene op til.

Vores listesystem i schæferhundeklubben er håbløst forældet! ! !  De lister, der skal skrives, skal være med gennemslag, så enten skal man skrive dem på en skrivemaskine (hvem har sådan en i dag ??) eller også er det med kuglepen.

Det begynder med, at man skriver alle hundene ind på listen. Her er det bare med at holde tungen lige i munden, for skriver man forkert,  ja – så er det en ”ommer”, for det bliver ikke accepteret, hvis der er slettet eller rettet på listen, så det er rigtigt surt, hvis fejlskrivningen kommer på en af de sidste hunde, for så skal hele listen skrives om.

Man skal også sikre sig, at de oplysninger, der er på hunden i tilmeldingen, er rigtige. Man kan jo selvfølgelig være ligeglad og bare skrive, hvad der står, men hvem kan være interesseret i, at man får det hele tilbage, hvis det er indført urigtige oplysninger.

Derefter skal man på nettet og hente en dommerseddel på hver hund, og den skal udfyldes med alle oplysninger på hund og hundefører. Afslutningsvis vil jeg sige at det ikke bare er noget, man lige skriver ned, og så er det ok ! Nej – man er nødt til at kontrollere, at det man skriver er rigtigt, det er efter min mening bedst, at få en anden til at kontrollere det, og det satte jeg så Helge til, for at læse korrektur på noget, man selv har skrevet, er nærmest umuligt.

På selve dagen skal der skrives i hvert resultathæfte, hvad det er for en prøve samt hvor den har været afholdt, og så skal resultaterne så skrives ind til sidst. Vi valgte efter min mening en god måde at gøre det på, idet resultaterne blev telefoneret ind efterhånden som sporene blev afviklet, så de kunne skrives på listen og i resultathæfterne med det samme. Det betød at HF kunne få udleveret resultathæfterne umiddelbart efter, at dommeren havde underskrevet dem.

Når prøven er afsluttet, sendes resultatlisten og et katalog til Schæferhundeklubben, og så er det slut.

Som det fremgår, er der megen skriveri og megen kontrol, men det er nødvendigt, for man skylder hundeførerne, som laver et stort stykke træningsarbejde, at også den administrative side af en prøve tages seriøst, så der ikke sker nogen fejlregistreringer.

Karin Jørgensen