10. oktober 2011

FCI SPH-DM2011
Den 8/9. oktober

FCI-SPH Danmarksmester 2011
 

 

 

 

 

 

 

Første og fremmest skal der lyde et KÆMPE TILLYKKE til Kim Nielsen og Gozo med FCI-SPH Danmarksmesterskabet.

Alle hjælper skal have mange Tak for hjælpen med at afholdelse dette DM.
Det havde ikke været muligt at gennemføre ud jeres hjælp, om det så "kun" var en
dag eller den som har brugt flere måneder på at få det hele til at gå op.
TAK FOR HJÆLPEN
Formand
Michael Larsen


Stort tillykke til Kim & Aime`e`s B`Gozo


Dommer:

 

Prøveleder              

Bent Andersen Finn Berthelsen Per Arensbach  Bjørn Hardam Duncan

Overdommer. Ella Laursen


    Hovedsponsor          
             Vordingborg Hundesport 

                     Vordingborg Hundesport - Platanvej 10 - 4760 Vordingborg
                                    Tlf. +45 5534 1402 - Fax. +45 5534 1406 -
                                             E-mail:
info@hundesport.dk

       

 

Sponsorpræmier:
Kennel Regnbuen
Kennel Korskilde
Kennel Garodkin
Kennel Svogerslev
Kennel Janki
Runddelens Blomster
Pokal forum
Køge Petshop
Bende og Jan Lejrupgård
Othello konditoriet
Hundens netbutik
SB Auto & Dækcenter Bårse

Praktiske oplysninger


Forplejning:

Fredag aften vil der være varm mad fra kl. 18.00 i klubhuset. Pris 25.00 kr. Husk tilmelding så vi kender ca. antal.

Morgenmad: i klubhuset lørdag og søndag morgen fra kl. 07.30, - der vil blive leveret frokost ved sporarealerne, ligesom der kan købes kaffe, kage og drikkevarer.

Hvis du ønsker at deltage til kammeratskabsaften i vores klubhus
bedes du tilmelde dig og indsætte 150,00 kr. på nævnte kontonummer (beløbet dækker ikke drikkevarer, som kan købes i klubhuset).
Reg, 2510 Konto nr.: 6273635511 ps. Oplys venligst navn ved betaling.

Hvis du ønsker at deltage i spisning fredag aften og/eller kammeratskabsaften 

Er sidste tilmelding MANDAG D. 3 oktober

 

 


Der vil være lodtrækning om start, i klubhuset fredag den 7. oktober kl. 20.00. (der vil være mulighed for bespisning)
Her vil overdommer Ella Laursen være til stede.

Til dem der ikke kommer til lodtrækningen, vil det være overdommeren der foretager den for hundeføreren.

Der vil være fælles væsenstest ved klubhuset kl. 8.15 lørdag morgen, og derefter kører vi i samlet trop til sporarealerne.
 


Styregruppen bestå af.


Karin Jørgensen
(Sekretær)

Tommy
Corfitsen
(sporarealer)

Jan
Herneth
(BRKér)
 

Kantinepriser:

Michael Larsen
(Formand)
(koordinator)

Heidi Larsen
(Kantine)
 

Bjarne Jensen
 
KAFFE 
TE
CACAO
JUICE
VAND
SODAVAND
ØL
GL.DANSK
MORGENMAD
SANDWICH
GRILLPØLSE M/BRØD
KAGE 
RITTERSPORT
CHOKOLADEBAR
 

 3 KR
 3 KR
 4 KR
 5 KR
 6 KR
 8 KR
10 KR
10 KR
20 KR
 8 KR
20 KR
 5 KR
12 KR
 8 KR                       

 Genstande


sporlæggerne:
Svein Andersen          kreds 47
Per Lærke                     kreds 56
Michael Larsen        kreds 56
Jan Herneth       kreds 56
Karin Jørgensen     kreds 56
Robert Ramløse      Kreds 55
Robert Salzwedell  Kreds 30
Steen Hansen          Kreds 1
Preben Kristensen  Kreds 1
Sasha Hansen         Kreds 1

 

 


DELTAGERLISTE/
Resultater.

 

 

 

 

Resultater fra 2010 >>læs her

       
       

Point
lørdag

Point
søndag


Ialt

Placering

 
  Claus Emmertsen  Bayogi Tilla DCH 5 = M 1 = M

6

   
  Hans J Smith  Egons Kaos DCH 35 = M 94 = SG 129    
  Jørgen Knudsen Svogerslevs Valde  Kreds 1 74 = T 87 = G 161 = G Nr.  3
  Keld Schrøder Electus Bertha  Kreds 1 15 = M 83 = G 98    
  Kirsten Nielsen Jabina Fee  Kreds 71 15 = M 51 = M 66    
  Allan G Petersen Dutydog’s Tipo Kreds ? 47 = M 22 = M 69    
  Kim Nielsen  Aime’E’S B’Gozo  Kreds 56 90 = SG 87 = G 177 = G Nr. 1
Danmarksmester
  Bent Larsen   Satoris Cliff Kreds 43 55 = M 89 = G 144    
  John Jensen Ulveskovens Gaia  Kreds 1 80 = G 17 = M 97    
  Benny Boesen Satoris Seno  Kreds 3 73 = T 88 = G 161 = G Nr. 2
  Philiph Rosenberg Jabina Nemo Kreds 4 25 = M 82 = G 107    
  Jørgen Jønsson Amager’s Ejki   Kreds ? 88 = G 31 = M 119    
  Jette Holm Petersen Hippie von Elberfeld Kreds ? 70 = T 29 = M 99    
   Birgit Knudsen Svogerslevs Ritzi  Kreds 1 41 = M 0 = M 41    
  Leif Harder Es-Flindtto’s Cookie Kreds ? 13 = M 80 = G 93    
  Kurt Poulsen  Hulgaard’s Eiko Kreds 1 72 = T 70 = T 142 = T Nr. 4
  Regner Larsen Svogerslevs Vega Kreds 33 83 = G 24 = M 107    
  Tom Solon Smedbakkens Cille Kreds ? 15 = M 34 = M

49

   
                 

Sporarealer





 

Stemningsbilleder fra weekenden: