10.oktober 2009

SPH2-DM 2009
Den 10/11. oktober


Avisartikel>>læs her

                                                                                                                               
                                                                                    Dommere:     Hanne Boe     &

Vivi Gilsager

Overdommer. Ella Laursen


 Berit Kristensen/Svogerslev Guzzi    Benny Boesen/Satoris Seno    Kirsten Nielsen /Jabina Fee

Praktiske oplysninger >>klik her
Pressemeddelelse >>klik her
Indbydelse til hundeførerne >>klik her

Sponsorpræmier >>klik her

Til DKKs specialklubber og samarbejdende foreninger >>klik her
Genstande >>klik her
Sporarealer >>klik her
Kørselsvejledning til sporarealerne >>klik her
Deltagerliste/Resultater >>klik her
Sporlægger >>klik her
Tidsplan for sporlæggere og afledning >>klik her
Gruppeinddeling >>klik her
Billeder fra weekenden >>klik her

Kredsen  blev i Maj  kontaktet af DKK  brugshundeudvalg om vi kunne tænke os at afholde SPH2 DM den 10/11. oktober 2009.
Vores første tilbagemelding var et nej tak.
Vi mente ikke at vi kunne gennemføre et SPH2-DM under de (økonomiske) vilkår, som DKK havde sat op.

Sidst i juni fik vi en ny henvendelse, der var økonomien ændret ret så væsentligt, så der besluttede vi os for at takke ja.
Det har taget lidt tid at få den endelige tilbagemelding om vi havde fået SPH2-DM.
Det har vi.

Nu har vi så ca. 2 mdr. til at planlægge i.
På sidste bestyrelsesmøde den 2. august 2009 nedsatte vi en styregruppe, som skulle forstå planlægningen.

Styregruppen har ikke holdt noget møde i nu,
men der vil komme information her på hjemmeside, så snart vi har noget nyt.

Styregruppen bestå af.


Karin Jørgensen
(koordinator)

Tommy
Corfitsen
(sporarealer)

Kim Nielsen
(
kammeratskabsaften)

Jan
Herneth
(Hundefører)

Claus
Skovhave
(BRK)


Heidi Larsen
(Kantine)
 

Michael Larsen
(Formand)
 

 Mvh.
Formand
Michael Larsen
1


sporlæggerne:
Svein Andersen     kreds 47
Jan Herneth         kreds 56
Claus Skovhave     kreds 56
Tommy Corfitzen  kreds 56
Karin Jørgensen    kreds 56
Sten Hansen          kreds 1
Kurt Larsen          kreds 1
Jørgen Knudsen    kreds 1
Hans Hansen        kreds 1
Kjeld Schrøder    kreds 1

 

DELTAGERLISTE/
Resultater.


Kim Nielsen / Aime`s B`Gozo
Point til DM:
Lørdag,  81 = G
Søndag, 90 = SG
Ialt: 171 = G
Placering: nr. 5 Flot flot
 
       
        Point
lørdag
Point
søndag
Ialt Placering  

1

  Claus Emmertsen  Bayogi Tilla DCH 93 SG 77 T 170 G 6  
2   Hans J Smith Egons Kaos DCH 76 T 87 G 163 G 7  
3   Berit Kristensen Svogerslev Guzzi DCH 92 SG 86 G 178 G 2    
4   Henrik Annesen Arousal Ali DCH 20 M 90 SG 110 M    
5   Kirsten Nielsen  Jabina Fee Kreds 71 83 G 91 SG 174 G 3    
6   Lars Christensen Ulveskovens Kara Kreds 60 17 M 17 M 34 M    
7   Kim Nielsen  Aime’E’S B’Gozo Kreds 56 81 G 90 SG 171 G 5  
8   Bent Larsen Satoris Cliff  Kreds 43 85 G 78 T 163 G 7  
9   John Jensen Ulveskovens Gaia  Kreds 1 84 G 89 G 173 G 4  
10   Benny Boesen Satoris Seno Kreds 3 90 SG 93 SG 183 SG 1     
11   Inger Bünsov Nielsen Tell-Star Simba Kreds 1 87 G 54 M 141 T 9  
12   Mona Larsen Team Quindi’s Enya a True star  Kreds 23 5 M 87 G 92 M    
13   Jørgen Jønsson Amager’s Ejki Kreds 43 57 M 10 M 67 M    
14   Anette Gade Hulgaards Denver Kreds 38 65 M 70 T 135 M    
15   Birgit Knudsen Svogerslevs Ritzi Kreds 1 77 T 79 T 156 T 8  
16   Hans Erik Qvick Amagers Ener Kreds 59 0 M 2 M 2 M    

Tidsplan

Tidsplan for sporlæggere og afledning

lørdag

Dommer A

gr. 1

hold

 

lægges

afledning

tages

 

 

 

 

 

 

 

 

spor 1

07:00

09:30

10:00

 

1

spor 2

07.40

10:10

10.40

 

 

spor 3

08.20

09.50

11.20

 

 

spor 4

09.00

11.30

12.00

           
 

 

spor 5

09.40

12.10

12.40

 

2

spor 6

10.20

.12.50

13.20

 

 

spor 7

11.00

.13.30

14.00

 

 

spor 8

11.40

.13.10

14.40

   

reserve

12.20

14.50

15.20

           
           

Dommer B

gr.2

hold

 

lægges

afledning

tages

 

 

 

 

 

 

 

 

spor 1

07:00

09:30

10:00

 

1

spor 2

07.40

10:10

10.40

 

 

spor 3

08.20

09.50

11.20

 

 

spor 4

09.00

11.30

12.00

           
 

 

spor 5

09.40

12.10

12.40

 

2

spor 6

10.20

.12.50

13.20

 

 

spor 7

11.00

.13.30

14.00

 

 

spor 8

11.40

.13.10

14.40

   

reserve

12.20

14.50

15.20

 

Tidsplan for sporlæggere og afledning

søndag

Dommer B

gr.1

hold

 

lægges

afledning

tages

 

 

 

 

 

 

 

 

spor 1

07:00

09:30

10:00

 

1

spor 2

07.40

10:10

10.40

 

 

spor 3

08.20

09.50

11.20

 

 

spor 4

09.00

11.30

12.00

           
 

 

spor 5

09.40

12.10

12.40

 

2

spor 6

10.20

.12.50

13.20

 

 

spor 7

11.00

.13.30

14.00

 

 

spor 8

11.40

.13.10

14.40

   

reserve

12.20

14.50

15.20

           
           

Dommer A

gr. 2

hold

 

lægges

afledning

tages

 

 

 

 

 

 

 

 

spor 1

07:00

09:30

10:00

 

1

spor 2

07.40

10:10

10.40

 

 

spor 3

08.20

09.50

11.20

 

 

spor 4

09.00

11.30

12.00

           
 

 

spor 5

09.40

12.10

12.40

 

2

spor 6

10.20

.12.50

13.20

 

 

spor 7

11.00

.13.30

14.00

 

 

spor 8

11.40

.13.10

14.40

   

reserve

12.20

14.50

15.20

 


Gruppeinddeling

 

GRUPPE 1 - HOLD 1   Lørdag

       

Katalog nr.

Start nr.

Hundefører

Hund

 

 

 

 

2

 

Hans J. Smith

Egons Kaos

6

 

Lars Christensen

Ulveskovens Kara

8

 

Bent Larsen

Satoris Cliff

13

 

Jørgen Jønsson

Amagers Ejki

       

GRUPPE 1 - HOLD 2   Lørdag

       

Katalog nr.

Start nr.

Hundefører

Hund

 

 

 

 

4

 

Henrik Annesen

Arousal Ali

5

 

Kirsten Nielsen

Jabina Fee

7

 

Kim Nielsen

Aime'E's B'Gozo

12

 

Mona Larsen

Team Quindi's Enya A True Star

 

 

GRUPPE 2 - HOLD 1   Lørdag

Katalog nr.

Start nr.

Hundefører

Hund

 

 

 

 

1

 

Claus Emmertsen

Bayogi Tilla

10

 

Benny Boesen

Satoris Seno

11

 

Inger B. Nielsen

Tell-Star Simba

15

 

Birgith Knudsen

Svogerslevs Ritzi

       

GRUPPE 2 - HOLD 2   Lørdag

       

Katalog nr.

Start nr.

Hundefører

Hund

 

 

 

 

3

 

Berit Kristensen

Svogerslev Guzzi

9

 

John Jensen

Ulveskovens Gaia

14

 

Anette Gade

Hulgaards Denver

16

 

Hans Henrik Qvick

Amagers Ener


GRUPPE 1 - HOLD 1   Søndag

       

Katalog nr.

Start nr.

Hundefører

Hund

 

 

 

 

4

 

Henrik Annesen

Arousal Ali

5

 

Kirsten Nielsen

Jabina Fee

7

 

Kim Nielsen

Aime'E's B'Gozo

12

 

Mona Larsen

Team Quindi's Enya A True Star

       

GRUPPE 1 - HOLD 2   Søndag

       

Katalog nr.

Start nr.

Hundefører

Hund

 

 

 

 

2

 

Hans J. Smith

Egons Kaos

6

 

Lars Christensen

Ulveskovens Kara

8

 

Bent Larsen

Satoris Cliff

13

 

Jørgen Jønsson

Amagers Ejki

 

GRUPPE 2 - HOLD 1   Søndag

       

Katalog nr.

Start nr.

Hundefører

Hund

 

 

 

 

3

 

Berit Kristensen

Svogerslev Guzzi

9

 

John Jensen

Ulveskovens Gaia

14

 

Anette Gade

Hulgaards Denver

16

 

Hans Henrik Qvick

Amagers Ener

       

GRUPPE 2 - HOLD 2   Søndag

       

Katalog nr.

Start nr.

Hundefører

Hund

 

 

 

 

1

 

Claus Emmertsen

Bayogi Tilla

10

 

Benny Boesen

Satoris Seno

11

 

Inger B. Nielsen

Tell-Star Simba

15

 

Birgith Knudsen

Svogerslevs Ritzi


Til DKKs specialklubber og samarbejdende foreninger.

Invitation til Danmarksmesterskaberne i FCI SPH 2009

DKK IPO SPH DM 2009 afvikles den 10.-11. oktober 2009 med schæferhundeklubben kreds 56 Præstø som arrangør. 

Alle medlemmer af specialklubber og foreninger, der opfylder adgangskravet og som fremfører en dansk stambogsført hunderace, kan tilmeldes til deltagelse i FCI SPH DM 2009 

Adgangskravet er bestået en bestået FCI SPH prøve eller to SPH 2 prøver aflagt i perioden 18. oktober 2008.- 17. september 2009. 

FCI SPH -DM afvikles efter prøveprogrammet og i overensstemmelse med Regler for afvikling af FCI SPH-DM udarbejdet af DKK-BHU. 

Skriftlig, bindende tilmelding via specialklub / forening til: BHU – Ella Laursen på mailadresse: ella-laursen@stofanet.dk senest den 20. september 2009.

Send venligst tilmeldingerne på en samlet liste og kun elektronisk.

Tilmeldingen skal indeholde følgende oplysninger:

-          Navnet på tilmeldende specialklub / forening.

-          Hundeførerens navn, adresse og telefonnr. samt evt. e-mail adresse.

-          Hundens stambogsnavn og –nummer, race, køn og fødselsdato samt uddannelse. Evt. kopi af stambog.

-          Forældredyrs stambogsnavn og –nummer og uddannelse.

Startgebyr på 300 kr. pr hund skal indbetales sammen med tilmeldingen.
Tilmeldingen er først gældende, når startgebyret er modtaget.
Betaling af startgebyr samt ansvaret for de anførte adgangskrav er opfyldt påhviler den tilmeldende specialklub / forening.

Startgebyret skal indbetales samlet ved Bankoverførsel til reg.nr. 9877 konto. nr. 5265644130 mærket FCI  SPH DM startgebyr.

Dommere:           
                       Vivi Gilsager       &          Hanne Boe

Overdommer: Ella Laursen

Præmier:
Vi vil hermed minde specialklubberne og foreningerne om, at vi har en aftale om, at deltagende klubber / foreninger giver en præmie til DM.
Tilsagn om præmier til Ella Laursen, 22306517  -  ella-laursen@stofanet.dk

Kryptorchide hunde kan deltage i FCI SPH -DM, men kan ikke udtages til FCI SPH VM 

Udtagelseskriterier:
Hver specialklub / forening kan anføre hvilke 3 deltagere, de ønsker udtaget til DM, de øvrige deltagere bliver udtaget af BHU på baggrund af bedste resultater. 

Med venlig hilsen
DKK BHU Ella Laursen.

 



       Praktiske oplysninger

SPH2 >>læs her

Overnatningsmuligheder:
Hytter kan lejes på Ore strand og Camping ved Vordingborg  tlf. 2789 9495  obs. (der må være hunde i hytten)
som ligger 5 km fra sporarealer og 10 km fra klubhuset

Der er også Udby kro tlf: 5598 1043
1 km fra klubhuset - 10 km fra sporsrealerne

Forplejning:

Der vil være mulighed for forplejning lørdag - søndag,
dersom du ønsker den fulde forplejning , bedes du indbetale 200.00 kr. på det konto nr.  Reg,: 2510 Konto nr.: 6273635511
ps. oplys venligst navn ved betaling.

Så får du:
morgenmad - frokost - lørdag og søndag (minus drikkevare,)
samt al den kaffe du vil have, og kage til eftermiddagskaffen også på de dage..

Hvis du også ønsker at deltage til kammeratskabsaften
bedes du også indsætte 150.00 kr. på overnævnte konto nr. (minus drikkelse)

Husk tilmelding til forplejningen & kammeratskabsaften.

Der vil være lodtrækning om start, i klubhuset fredag den 9. oktober kl. 19.00.
Her vil overdommer Ella Laursen være til stede.

Til dem der ikke kommer til lodtrækningen, vil det være overdommeren der foretager den for hundeføreren.

Der vil være fælles væsenstest ved klubhuset kl. 08.45 lørdag morgen, og derefter kører vi i samlet trop til sporarealerne.


Genstande                                
Hold 1

 
Hold 2

 


Sporarealer "Som de ser ud den 20. september"
OBS. må ikke benyttes til træning

 

 

 

 

 

 

Kørselsvejledning
til sporarealerne fra klubhuset :


Samlet afstand ca. 22 km

- til højre fra kreds 56, træningsbane

- Drej til venstre af hovedvejen/Københavnsvej ca. 8 km

- Følg den 1. vej i rundkørslen ad Brovejen ca. 2,5 km

- Følg den 2. vej i rundkørslen ad Næstvedvej ca. 262 m

- I lys krydset drej til venstre Næstvedvej ca. 492 m

- Følg den 2. vej i rundkørslen ad Næstvedvej ca. 262 m

- Drej til venstre ad Rosenfeldt Allé ca. 1,1 km

- Hold mod højre ad Stat-enevej

- Ankomst

 

   


SPONSORPRÆMIER.

Kennel Regnbuen

Kennel Janki

Kennel Korskilde

Kennel Svogerslev

Kennel Jabina

Kennel Garodkin

Pokal Forum

JLSport

Vordingborg Hundesport

LK byg Køge

Henne Pet Food

Bende og Jan - Lejrupgård

Mosehuset

Jagt & Fritidshuset
Natur.Jagt
Næstved

 

 

Billeder fra lørdag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Billeder fra Søndag