21. oktober 2013

SPH1-DM2013
Den 19/20. oktober

 


Dommer:

 

Prøveleder              

Villy Petersen

Lene Carlson

Per Arensbach 


Overdommer.
Vivi Gilsager


                                          


Nr. 2
Claus Emmertsen /
Degns Orion


Danmarksmester
Jan Herneth /
Chades Odessa


Nr. 3
Birgit Jørgensen /
Chades Frida
 



 


Resultater >>klik her

Katalog >>læs her         Lidt snapshot fra weekenden >>klik her

 

Hovedsponsor:
Byens bedste brød og kager kommer fra din lokale bager
Othello Konditoriet

V/ Jan Thomsen
Algade – Voldgade
4760 Vordingborg
Tlf.: 55 37 01 43

   

Sponsorpræmier

Praktiske oplysninger: Prisliste:
kennel svogerslev
Kennel Atassis
Kennel regnbuen

Bende og Jan Herneth, Lejrupgård
Berit og Claus Skovhave

OK Benzin
Maxi Zoo falster
Brians Dyrecenter Vordingborg
Vero moda Vordingborg
Jacobsen Vordingborg
Runddelens Blomster Bårse
10 kr.s marked Vordingborg
Dissing Vordingborg
Skjold Burne Vordingborg
Tøj-Eksperten Vordingborg
Willerup bog og ide Vordingborg
Land og Fritid Bårse

kreds 1 -   Rødovre
Kreds 2 -   Amager
kreds 3 -   Ballerup
Kreds 6 -   Frederikssund
kreds 22 -  Bornholm.
Kreds 24 - Odsherred
kreds 30 -  Greve
Kreds 38 - Haderslev
kreds 41 -  Nykøbing F
Kreds 47 - Suså
Kreds 55 - Furesø
Kreds 60 - Thisted
Kreds 67 - Aabybro
Kreds 71 - Grenaa
Kreds 75 - Aarhus N
Kreds 82 - Karlebo
Kreds 25 - Nordfyn

 

Lørdag den 19. oktober:
Sted: Sakskøbing Rideklub (SAR), Reersø 19, 4990 Sakskøbing
(www.sakskobing-rideklub.dk)

Kørselsvejledning:
På Sjælland køres ad motorvejen E47 mod Rødby,
ved afkørsel 46 Sakskøbing drejes fra og fortsæt mod Nysted.
Drej til venstre mod Nysted efter Svanesøen.
Efter 800 meter ad Nystedvej køres til højre og forsæt til ridecenter
på venstre side.
Køretiden fra kreds 56 - Præstø ca. 45 min.
 


Søndag den 20. oktober:
Sted: Den Røde Lade. Hårbøllevej 77, 4792 Askeby

Kørselvejledning:
På Sjælland ad motorvej E47 mod Rødby, benyt frakørsel 42 ved Farøbroen.
Fortsæt ind på Grønsundvej (287), kør 12,1 km
Drej til højre ind på Frederikshavevej, kør 1,2 km
Drej til højre og fortsæt ad Frederikshavevej, kør 0,5 km
Drej til højre ind på Fanefjord Kirkevej, kør 0,2 km
Drej til venstre ind på Lammehavevej, kør 0,7 km
Drej til venstre og fortsæt ad Lammehavevej, kør 0,4 km
Drej til højre ind på Hårbøllevej
Køretid fra kreds 56 - Præstø, ca. 30 min

 

Kaffe:
Te:
Juice:
Dansk vand:
Sodavand
Øl
Gl. Dansk
Glas vin
Morgenmad
Rundstykke med pålæg
Rugbrødsbolle med pålæg
Kage

Lørdag frokost:
Frikadeller med kartoffelsalat
samt en øl / vand

Lørdag aftensmad: 
(
Kammeratskabsaften)
Flæskesteg med tilbehør samt dessert.

Søndag frokost
4 kr.
4 kr.
5 kr.
6 kr.
8 kr.
10 kr.
10 kr.
10 kr.
25 kr.
12 kr.
14 kr.
5 kr.



40 kr.


75 kr.

40 kr.

 

Styregruppen bestå af.


Michael Larsen
(Formand)

Tommy
Corfitsen
(sporarealer)

Jan
Herneth
(BRKér)
 

Bjarne Jensen

Charlotte Heltved

Sanne Warme

Heidi Larsen
(Kantine)

Bende Herneth
(Kantine)

Lørdag den 19. oktober:

           
 

Velkommen til hjælpere

07.00

         
               
 

Velkommen til dommere,
DM deltagere, gæster
og sponsorer

08.00

Køkkenet åbner

       
 

Indskrivning

08.15

HF og Per Arensbach

       
 

Kontrol af liner

08.15

HF og Per Dandanell

       
 

Indmarch

09.00

         
 

Velkomst

09.15

Vivi Gilsager
og formand Michael Larsen

   
 

Væsenstest

09.20

Dommerne og HF

       
 

Lodtrækning

10.00

Per Arensbach
og Per Dandanell

       
 

Transport til sporet

10.30


Per Arensbach
og Per Dandanell

       
               
 

Dommer Lene Carlson

                       Dommer Villy Petersen    

 

 
 

Prøveleder A, Per Arensbach

                       Prøveleder B, Per Dandanell    

 

 
 

Sporleder A, Tommy Corfitsen

                       Sporleder B, Bjarne Jensen    


 

 
 

Hold A gruppe 1

11.00

Spor 1

Hold B gruppe 4

11.00

Spor 1

 

 
 

Hold A gruppe 1

11.25

Spor 2

Hold B gruppe 4

11.25

Spor 2

 

 
 

Hold A gruppe 1

11.50

Spor 3

Hold B gruppe 4

11.50

Spor 3

 

 
 

Frokost hold A

12.15

 

Hold B gruppe 4 

12.15

Spor 4

 

 
 

Afgang for hold A til spor

13.00

  Frokost hold B

12.40

 

 

 
 

Hold A gruppe 2

13.15

Spor 4

                 Afgang for hold B til spor 

13.25

 

 

 
 

Hold A gruppe 2

13.40

Spor 5

Hold B gruppe 5

13.40

Spor 5

 

 
 

Hold A gruppe 2

14.05

Spor 6

Hold B gruppe 5

14.05

Spor 6

 

 
 

Hold A gruppe 2

14.30

Spor 7

Hold B gruppe 5

14.30

Spor 7

 

 
 

Transport hold A/pause

    Transport hold B/pause    

 

 
 

Hold A gruppe 3

15.30

Spor 8

Hold B gruppe 6

15.30

Spor 8

 

 
 

Hold A gruppe 3

15.55

Spor 9

Hold B gruppe 6

15.55

Spor 9

 

 
 

Hold A gruppe 3

16.20

Spor 10

Hold B gruppe 6

16.20

Spor 10

 

 
 

Reserve

17.00

  Reserve

17.00

 

 

 
               
   

18.00

Fælles spisning,
tilmelding pr. mail, volley@herneth.dk

                                               20.00       Tak for i dag

OBS Kammeratskabsaften SPH1 DM 2013, light udgave

Kreds 56 – Præstø ønsker lidt venskabeligt samvær i forbindelse med SPH1 DM for alle deltagere
og deres ledsagere, derfor afholdes fælles spisning for tilmeldt lørdag aften.

Sted:
Sakskøbing Ridecenter, Reersø 19, 4990 Sakskøbing
Tid: Lørdag den 19. Oktober 2013, start kl. ca. 17.30 – 18.00

Menu:
Bendes flæskesteg med kartofler og grønt,
dertil Heidis isdessert

Ønsker du/I at deltage, bedes man sende en tilmelding pr. mail, volley@herneth.dk
senest tirsdag den 15.
Oktober.

Prisen er kr. 75,00 pr. person som bedes overført til Nykredit Bank
reg.nr. 8113 konto 0007970252 med tekst:
fællesspisning - ’dit navn’, x personer

Drikkevarer kan købes til klubpriser denne aften.

På styregruppens vegne
Bende og Heidi


Søndag den 20. oktober:
 
     
 

Velkommen til hjælpere

07.00

   
         
 

Velkommen til dommere,
DM deltagere, gæster og sponsorer

08.30

Køkkenet åbner

 
 

Lodtrækning for gruppe 2 og 5

09.30

Per Arensbach og
Per Dandanell

 
 

Transport til sporet

10.00

Per Arensbach og
Per Dandanell

 
         
 

Dommer Lene Carlson

   

Dommer Villy Petersen

 

Prøveleder LC, Per Arensbach

   

Prøveleder VP, Per Dandanell

 

Sporleder LC, Tommy Corfitsen
 

 

Sporleder VP, Bjarne Jensen

 

Hold B gruppe 5

10.30

Spor 1

Hold A gruppe 2

10.30 Spor 1
 

Hold B gruppe 5

10.55

Spor 2

Hold A gruppe 2

10.55 Spor 2
 

Hold B gruppe 5

11.20

Spor 3

Hold A gruppe 2

11.20 Spor 3
 

Frokost hold B

11.45

 

Hold A gruppe 2

11.45 Spor 4
 

Afgang for hold B til spor

12.30

 

Frokost hold A

12.10  
 

Hold B gruppe 6

12.45

Spor 4

Afgang for hold A til spor

12.55  
 

Hold B gruppe 6

13.10

Spor 5

Hold A gruppe 3

13.10 Spor 5
 

Hold B gruppe 6

13.35

Spor 6

Hold A gruppe 3

13.35 Spor 6
 

Transport hold B/pause

14.00

 

Hold A gruppe 3

14.00 Spor 7
 

Hold B gruppe 4

14.15

Spor 7

Transport hold A/pause

14.25  
 

Hold B gruppe 4

14.40

Spor 8

Hold A gruppe 1

14.40 Spor 8
 

Hold B gruppe 4

15.05

Spor 9

Hold A gruppe 1

15.05 Spor 9
 

Hold B gruppe 4

15.30

Spor 10

Hold A gruppe 1

15.30 Spor 10
   

15.55

reserve

 
         
 

16.30

Afslutning og kåring af Danmarksmester

         
   

17.30

Tak for i år

 
     

Tilmeldingsliste:
         
Ekvipager Kreds Lørdag Søndag

Ialt

 

Jan Herneth /
Chades Odessa
 

56 Præstø
94 = SG 92 = SG
186 = SG
 

Claus Emmertsen /
Degns Orion
 

71 Grenå
86 = G (93 = SG)

179 = G
pga. højeste enkelt resultat
 

Birgit Jørgensen /
Chades Frida
 

25 Nordfyn
(91 = SG) 88 = G
179 = G
 

Karin Jørgensen /
Aime´e´s B´Gozo
 

47 Suså
90 = SG 86 = G 176 = G  

Gunner Frede Jensen /
Aimeè`s C`binec
 

1 Rødovre
81 = G 88 = G 169 = G  

Lars Christensen /
Ulveskoven's Kara
 

60 Thisted
71 = T 96 = F 167 = G  

Hans Jørgen Schmidt /
Egons Kaos
 

38 Haderslev
72 = T 90 = SG 162 = G  

Kate Matthiassen /
Cutulus Audio
 

56 Præstø
84 = G 77 = T 161 = G  

Keld Schrøder /
Electus Berta
 

1 Rødovre
84 = G 75 = T 159 = T  

Birgith Knudsen /
Svogerslevs Ritzi
 
1 Rødovre 78 = T 79 = T 157 = T  

Inge Madsen /
Gråmanns O'rimi
 

47 Suså
63 = M 86 = G 145 = T (M)  

Regnar Larsen /
Svogerslevs Vega
 

33 Holstebro
96 = F 47 = M 143 = T (M)  

Hanne Bergholdt /
Rowicks Kiri

56 Præstø

57 = M
85 = G 142 = T (M)  

Bjarne Mikkelsen /
Hulgaards Yeppe
 

23 Slagelse
50 = M 90 = SG 140 = T (M)  

Kurt Poulsen /
Hulgaards Eiko
 
1 Rødovre 80 = G 51 = M 131 = M  

Anders V. Jacobsen /
Jen-Ager’s Ecco
 



54 Brønderslev
41 = M 90 = SG 131 = M  

Alice Kjær /
Rowichs Kenzo
 

24 Odsherred
46 = M 84 = G 130 = M  

Claus Skovhave /
Cartagena Afra
 

56 Præstø
92 = SG 37 = M 129 = M  

Dan Kennet Christensen /
Aron vom Altenfeldsdeich
 

38 Haderslev
89 = G 10 = M 99 = M  

John Sinding /
Amagers Chiba
 
43 Hvidovre 8 = M 42 = M 50 = M  

sporlæggerne:
 
  Deltagende kredse:
Michael Larsen        kreds 56 - Præstø kreds 1 – Rødovre 4
Bjarne Jensen kreds 56 - Præstø kreds 23 Slagelse 1
Tommy Corfitsen kreds 56 - Præstø kreds 24 Odsherred 1
Jørgens Knudsen, kreds 1 – Rødovre kreds 25 Nordfyn 1
Steen Hansen, kreds 1 – Rødovre kreds 33 Holstebro 1
Philip Rosenberg, kreds 1 - Rødovre kreds 38 Haderslev 2
Sascha  Hansen, kreds 1 - Rødovre kreds 43 Hvidovre 1
Jimmy Jørgensen kreds 56 - Præstø kreds 47 Suså 2
Simon T. Larsen kreds 56 - Præstø kreds 54 Brønderslev 1
Rasmussen Larsen kreds 56 - Præstø kreds 56 Præstø 4
    kreds 60 Thisted 1
    kreds 71 Grenå 1

Genstande:
 


 


Sporarealer:


 


 


 

 


 


 
 
    

  Lidt snapshot fra weekenden

     
     
     
     
     
     
     
     

     
   
     
     
     

     
     


 

     
     
     
 
     
     
     
 

Vivi Gilsager

 
     
     

Dommerne