07. marts 2014

 

kort/kørselsvejledning til kredsen/klubhuset. >>klik her

Betaling "kr. 300.00 "  
skal ske senest 14 dage før prøvens afholdelse, 

Til indbetaling af prøvegebyr:

Nykredit Bank
Reg: 8113
Konto nr: 0007970252

OBS. Ved indbetaling skal oplyses:
Navn på deltager
- samt hundens navn

På dagen bedes du medbringe følgende:
- dit medlemsnr.
- dit resultathæfte
- kvittering for medlemskab af
  Schæferhundeklubben for Danmark
 

OBS  SPH1-udtagelse
& DM-deltagelseskrav 2014 >>læs her

 

 

Præstø Open
SPH1-udtagelse.
Den 08 / 09. marts 2014
Schæferhundeklubben - Kreds 56, Præstø.
 


Dommer:
Gunner Jensen

Af BHR fik jeg tildelt denne SPH-udtagelse, som er den førstei 2014.
Jeg havde knap fået opgaven, før kreds 56 henvendte sig til mig, og gav en ganske fyldestgørende orientering om arrangementet og afviklingen.
Det var i den grad glædeligt, at denne henvendelse kom to måneder før arrangementet.
Det fortæller om en rigtig god forberedelse, og det kommer alle til gode.
Jeg glæder mig til denne weekend.
Til slut vil jeg ønske alle hundefører, og kredsens medlemmer held og lykke med arrangementet.
Gunner Jensen
 

        
               Prøveleder:
             Per Arensbach
              Tlf. 35 12 88 96
                    20 65 88 96

 
 


 

 

Kantine priser  
1 kop kaffe 4 kr.
Kaffe hele dagen 15 kr.
Te 4 kr.
Øl 10 kr.
Gl. dansk 10 kr.
Sodavand 8 kr.
Flaske vand 6 kr.
Morgenmad 22 kr.
Rundstykke m/ost 10 kr.
Suppe 15 kr.
BagetteSandwich 22 kr.
div. chokolade 8 kr.

Kantine:
 
Anni Simonsen Helle Jensen
Christel Jensen Heidi Larsen
Susanne Olsen  

 



>>Katalog

>>Tilmeldte ekvipager

>>Deltagende kredse

>>Genstande
           

                                                                                   

  • Mødested: Klubhus
  • 08.00 køkkenet åbner
  • 08.00 - 8.55 Indskrivning
  • 08.55 opstilling på banen foran klubhuset
  • 09.00 velkomst, væsenstest og lodtrækning
  • 09.15 fælles afgang til spor
  • 09.40 ankomst til sporarealet
  • 10.00 første spor
  • + Søndag
  • Afslutning og kåring af vinderen – Præstø Open 2014
     
  • Weekendens sporlæggere:
  • Jørgen Knudsen, kreds 1 - Rødovre
  • Steen Hansen, kreds 1 - Rødovre
  • Sofie Rasborg, kreds 47 - Suså
  • Bjarne Mikkelsen, kreds 23 - Slagelse
  • Michael Larsen, kreds 56 - Præstø
  • Tommy Corfitsen, kreds 56 - Præstø
  • Simon T. Larsen, kreds 56 - Præstø
  • Bjarne Jensen, kreds 56 - Præstø
  • Jan Herneth, kreds 56 - Præstø
  • Jimmy Jørgensen, kreds 56 - Præstø

Sponsorer:

Bende & Jan Herneth,
Lejrupgård

Hovedsponsor
Othello Konditoriet

V/ Jan Thomsen Algade
Voldgade 4760 Vordingborg
Tlf.: 55 37 01 43


N.C. Varmeteknik



Tidsplan
Lørdag/søndag

HF

Tid

  Styregruppen:  

Spor     1

Lodtrækning

10.00

Spor     2

Lodtrækning

10.25

Spor     3

Lodtrækning

10.50

Spor     4

Lodtrækning

11.20

Spor     5

Lodtrækning

11.45

Spor     6

Lodtrækning

12.10

Spor     7

Lodtrækning

12.40

Spor     8

Lodtrækning

13.05

Spor     9

Lodtrækning

13.30

Spor   10

Lodtrækning

14.00

Spor   11

Lodtrækning

14.25

Spor   12

Lodtrækning

14.50

Spor   13

Lodtrækning

15.20

Reserve 1

 

15.45

Reserve 2

 

16.10


Jan Herneth
Tlf.
25 33 60 02

Bjarne Jensen
sporansvarlig / søndag
Tlf. 20 93 06 39

Tommy Corfitsen
sporansvarlig / lørdag
Tlf. 20 37 60 67 / 55 76 01 38

Anni Simonsen
Tlf.
29 61 85 01

       

Hundefører

Hund

Kreds

Dag for deltagelse Dag for deltagelse
       
01 Malene Bruhn Sund Hund Quda 61 Lynge   Søndag
       
02 Jan Herneth Chades Odessa 56 Præstø   Søndag
       
03 Birgith Knudsen Svogerslev´s Ritzi 1 Rødovre   Søndag
       
04 Alice Kjær Rowicks Kenzo 24 Odsherred   Søndag
       
05 Keld Schrøder Electus Berta 1 Rødovre   Søndag
       
06 Claus Skovhave  Bea Jipo-Me 56 Præstø   Søndag
       
07 Pernille Jensen  Hedegårds Quarla 47 Suså Lørdag  
       
08 Anni Simonsen /  Lærkbo´s Dixie 56 Præstø Lørdag  
       
09 Kaj Ingemann Jensen Hulgaard's Alex 4 Roskilde   Søndag
       
10 Gitte Poulsen Hulgaard's Eiko 62 - Vallensbæk Lørdag  
       
11 Hanne Mørup Bergholdt Rowicks Kiri 56 Præstø Lørdag  
       
12 Inge Madsen Gråmanns O'rimi 47 Suså   Søndag
       
13 John Sinding Amagers Chiba 43 Hvidovre Lørdag  
       
14 Gunner Frede Jensen Aimeè`s C`binec 1 Rødovre   Søndag
       
15 Birgit Jørgensen Chades Frida 25 Nordfyn   Søndag
       
16 Claus S. Villadsen Maituk Gonzo 59 Grindsted   Søndag
       
17 Sofie Rasborg Chadés Yalte 47 Suså   Søndag
       
18 Marian Nærvig Svogerslevs Yankie 1 Rødovre Lørdag  
       
19 kate Matthiassen cutulus audi 56 Præstø   Søndag
       
20 Kirsten Nielsen Jabina Fee 71 Grenå Lørdag  
       
21 Steen Rasmussen Hulgaards Aske 56 Præstø Lørdag  
       
22 Bill Vilhelmsen G-Zeb s Biz 24 Odsherred Lørdag  
       
23 Jørgen Jønsson Amagers Ejki 1 Rødovre Lørdag  
       
24 Bjarne Mikkelsen Hulgaards Yeppe 23 Slagelse Lørdag  
       
25 Claus Skovhave Cartagena Afra 56 Præstø Lørdag  
       
26 Arne Zeuthen Maack`s Sarko 6 Frederikssund Lørdag  
         
Venteliste        
       
1 Ove Frederiksen Peterlysens Honey 2 Amager    
       
2 Heidi Hvidkjær Allibina Bredo 56 Præstø    
       
3 Kim Tornmark Hulgaard's Taiko 43 Hvidovre    

 
  Deltagende kredse
1 Rødovre 5
4 Roskilde 1
6 Frederikssund 1
 23 Slagelse 1
24 Odsherred 2
25 Nordfyn 1
43 Hvidovre 1
47 Suså 3
56 Præstø 7
59 Grindsted 1
61 Lynge 1
62 - Vallensbæk 1
71 Grenå 1
13 kredse 26 deltagere