27. juni 2013

Præstø Open
 


Vinder:

Egons Kaos med Hans Jørgen Schmidt
kreds 38 – Haderslev med flotte 98 point/fortrinlig

Nr. 2

Rowichs Kenzo med Alice Kjær,
kreds 24 - Odsherred, 96 point/F


Nr. 3

Chades Odessa med Jan Herneth, 95 point/
SG

Nr. 4

Gråmanns O´rimi med Inge Madsen,
kreds 47 - Suså, 95 point/
SG

Endelig fik vi afviklet udtagelsen for sporhunde I kredsen.
Det blev nok historien længste udtagelse.
Vi startede den 9. marts og med enkelte forhindringer under vejs (læs snevejr) kunne vi afslutte konkurrence den 22. juni.

Vi havde 23 tilmeldte, desværre måtte 2 ekvipager melde fra til sidste dag.
Vi havde 3 deltagere fra Jylland og en enkelt fra Fyn.
Samlet blev der givet 4 direkte adgangsbilletter til året DM senere på året.

Andre deltagere fra kredsen skal nævnes:
Rowicks Kira (kaldet Minka) med Hanne Bergholdt, 85 point/G
Cutulus Audio (kaldet Molly) med Kate Matthiassen, 27 point/M

Af 21 deltagere opnåede 9 deltagere mere end 90 point 
desværre dumpede 5 på første dagen og 2 på anden dagen.

Tak til dommer Mikkel Kruse
Tak til hundeførerne for jeres store tålmodighed
Tak til kredsens sporlæggere og gæsterne Sofie fra kreds 47 – Suså og Jørgen fra kreds 1 – Rødovre.
Tak til tøserne i køkkenet i klubhuset og på sporarealerne.
Tak til Per som prøveleder, der styrede deltagerne venligt, men bestemt.

Tak for en god dag til alle andre, vi ses til DM for SPH1 den 19. og 20. oktober.

BRKér
Jan Herneth

 


Søndagens spor "10. marts" blev aflyst pga. sne
Ny dato for afvikling af anden dagen af Præstø Open
Lørdag den 22. juni
 


kort/kørselsvejledning til kredsen/klubhuset. >>klik her

Betaling "kr. 275,00
skal ske senest 14 dage før prøvens afholdelse, 

Til indbetaling af prøvegebyr:

Nykredit Bank
Reg: 8113
Konto nr: 0007970252

OBS. Ved indbetaling skal oplyses:
Navn på deltager
- samt hundens navn

På dagen bedes du medbringe følgende:
- dit medlemsnr.
- dit resultathæfte
- kvittering for medlemskab af Schæferhundeklubben for Danmark
 

Præstø Open
SPH1-udtagelse.
Den 9. marts
& den 22. juni 2013
Schæferhundeklubben - Kreds 56, Præstø.

Regler for at deltage >>læs her
 



Dommer:
Mikkel Kruse










    



    Prøveleder:
  Per Arensbach
   Tlf. 35128896
      20658896
   
 

 

 Jeg har fået fornøjelsen at dømme
SPH udtagelsen den 09-10.03.2013,
som kreds 56, har fået til opgave at stå for.
Jeg ser frem til en weekend med rigtig flot næsearbejde,
samt et veltilrettelagt arrangement.
Derudover vil jeg ønske alle ekvipager held og lykke.


 

          Kantine priser

 
1 kop kaffe 4 kr.
Kaffe hele dagen 15 kr.
Te 4 kr.
Øl 10 kr.
Gl. dansk 10 kr.
Sodavand 8 kr.
Flaske vand 6 kr.
Morgenmad 22 kr.
Rundstykke m/ost 10 kr.
Pølse m/brød 22 kr.
BagetteSandwich 22 kr.
div. chokolade 8 kr.
Kage 10 kr.

     Kantine:

Anni Simonsen Helle Jensen
Christel Jensen Randi Rasborg
Charlotte Heltved Heidi Larsen

Tilmelde ekvipager / resultater
Genstande
Tidsplan  >>Katalog Billeder lørdag 6. marts Billeder fra søndag 10.marts Billeder fra den 22.juni

                                                                                  Sponsorer:

SPH I spor:
  Mindst 1200 skridt. 3 timer gammel.
  afledningen 30 min. efter.
  Opstart 4 point
  1-2-3 genstand 5 point
  4 genstand 6 point. point
  point for vejoverførsel flyttes til afledningerne
  som vægter 5 point for hver.
  Hvis vejen er der, så er den blot en del af langsiden
 

Tider for lørdag den 22. juni

Mødested: Klubhus 
Morgenmad / Indskrivning fra: kl. 8.00 - 8.30
Lodtrækning / Væsens test fra:: kl. 8.45
Derefter køres der på sporet senest: kl. 9.00

 Bende & Jan Herneth, Lejrupgård

Runddelens Blomster
Næstvedvej 33,
4720 Præstø
Telefon: 55 99 03 66

OthelloKonditoriet
V/ Jan Thomsen Algade
Voldgade 4760 Vordingborg
Tlf.: 55 37 01 43


Styregruppen bestå af.  


Tommy Corfitsen
Tlf. 20376067 
     55760138

 

Bjarne Jensen
Tlf. 20930639

Michael Larsen
Mobil:
22628458,
 

Jan Herneth
Mobil: 23384362

Charlotte Heltved
Tlf. 55 98 90 30

Sanne Warme
Mobil: 71 70 52 62

 

 

       

Hundefører

Hund

Kreds

Lørdag >>Lørdag den 22. juni<<

      95 point = SG
01 Jan Herneth Chades Odessa 56 Præstø    

    85 point = G  
02 Hanne Mørup Bergholdt Rowicks Kiri 56 Præstø    

    83 point = G  
03 Kurt Poulsen Hulgaard´s Eiko 1  Rødovre    

      87 point = G
04 Nadja Werner Schæfer Power Dusty 24 Odsherred    

      96 point = F
05 Alice Kjær Rowicks Kenzo 24 Odsherred    

    92 point = SG  
06 Kirsten Nielsen Jabina Fee 71 Grenå    

    93 point = SG  
07 Sofie Rasborg Chade´s Yalte 47 Suså    

      52 point = M
08 Ove Frederiksen Peter lysens Honey 2 Amager    

      98 point = F
09 Hans Jørgen Schmidt Egons Kaos 38 Haderslev    

      95 point = SG
10 Inge Madsen Gråmanns O'rimi 47 Suså    

Ikke Majse på foto
    21 point = M  
11 John A. Jensen Dagns Majse 1  Rødovre    

    21 point = M  
12 Tom Thomassen Jabina Laurids 84 Skovbo    

    27 point = M  
13 Kate Matthiassen Cutulus Audi 56 Præstø    

    61 point = M  
14 John Sinding Amagers Chiba 43 Hvidovre    

      84 point = G
15 Birgit Jørgensen Chades Frida 25 Nordfyn    

      90 point = SG
16 Birgith Knudsen Svogerslev´s Ritzi 1 Rødovre    

    29 point = M  
17 Jørgen Jønsson Amagers Ejki 1 Rødovre    

      90 point = SG
18 Gunner Frede Jensen Aimeè`s C`binec 1 Rødovre    

      90 point = SG
19 Keld Schrøder Electus Berta 1 Rødovre    

    14 point = M  
20 Marian Nærvig Svogerslevs Yankie 1 Rødovre    

      6 point = M
21 Regner Larsen Svogerslevs Vega 33 Holstebro    


 


 
  Deltagende kredse
1  Rødovre
2 Amager
24 Odsherred
25 Nordfyn
33 Holstebro
38 Haderslev
43 Hvidovre
47 Suså
56 Præstø

71 Grenå

84 Skovbo
7 Hundeføre / hunde
1 Hundeføre / hunde
2 Hundeføre / hunde
1 Hundeføre / hunde
1 Hundeføre / hunde
1 Hundeføre / hunde
2 Hundeføre / hunde
2 Hundeføre / hunde
3 Hundeføre / hunde
1 Hundeføre / hunde
1 Hundeføre / hunde
11 kredse 22 Hundeføre / hunde

 


Tidsplan

 

Tidsplan for sporlæggere og prøvedeltagere
Lørdag

 

 

 

Spor lægges

Spor afvikles

Spor 1

06.30

09.30

Spor 2

06.55

09.55

Spor 3

07.20

10.20

Spor 4

07.50

10.50

Spor 5

08.15

11.15

Spor 6

08.40

11.40

Spor 7

09.10

12.10

Spor 8

09.35

12.35

Spor 9

10.00

13.00

Spor 10

10.30

13.30

Reserve

Spor 11

10.55

13.55

Spor 12

11.20

14.20

 

Tidsplan for spor
Lørdag den 22. juni
 

 

 

 

Spor afvikles

Hundefører/hund

Spor 1

09.15

Lodtrækning

Spor 2

09.40

Lodtrækning

Spor 3

10.05

Lodtrækning

Spor 4

10.35

Lodtrækning

Spor 5

11.00

Lodtrækning

Spor 6

11.25

Lodtrækning

Spor 7

11.55

Lodtrækning

Spor 8

12.20

Lodtrækning

Spor 9

12.45

Lodtrækning

Spor 10

13.15

Lodtrækning

Spor 11

13.40

Lodtrækning

Reserve

Spor 12

14.05

 

Spor 13

14.30


 

 


Billeder fra sporarealer lørdag den 22. juni

     
     

Lidt stemningsbilleder fra lørdag den 22. juni

   
     

     
     
     
     

     
     
     
     
     
     

     
     

     
     

     
     
     
     
     

     


Billeder fra søndag den 10. marts (dagen aflyst)

     

Lidt stemningsbilleder fra lørdag den 9. marts