11. marts 2012

 

kort/kørselsvejledning til kredsen/klubhuset. >>klik her

Betaling "kr. 275,00 "  
skal ske senest 14 dage før prøvens afholdelse, 

Til indbetaling af prøvegebyr:

Nykredit Bank
Reg: 8113
Konto nr: 0007970252

OBS. Ved indbetaling skal oplyses:
Navn på deltager
- samt hundens navn

På dagen bedes du medbringe følgende:
- dit medlemsnr.
- dit resultathæfte
- kvittering for medlemskab af Schæferhundeklubben for Danmark
 

Præstø Open
SPH1-udtagelse.
Den 10 / 11. marts 2012
Schæferhundeklubben - Kreds 56, Præstø.

OBS Der vil være VEJOVERFØRSEL på sporerne OBS
(Hvis vejen er der, så er den blot en del af langsiden)


 



Dommer:
Mikkel Kruse














    Prøveleder:
  Per Arensbach
   Tlf. 35128896
      20658896
   


 

Jeg har fået fornøjelsen af at dømme SPH Udtagelse
den 10. og 11. marts 2012 i kreds 56 Præstø.
Jeg ser frem til at opleve et velorganiseret arrangement,
og til at se og dømme en masse gode sporhunde.
Jeg vil i den forbindelse ønske alle ekvipager held og lykke.


 

          Kantine priser

 
1 kop kaffe 3 kr.
Kaffe hele dagen 15 kr.
Te 3 kr.
Øl 10 kr.
Gl. dansk 10 kr.
Sodavand 8 kr.
Flaske vand 6 kr.
Juice 5 kr.
Morgenmad 20 kr.
Wienerbrød 10 kr.
Sandwich 20 kr.
Grillet pølse/m. brød 20 kr.
En stor kop suppe/m. brød 15 kr.
div. chokolade 8 kr.


Tillykke til 4 ekvipager som er klar til SPH1-DM,  den 20 / 21. oktober 2012 i kreds 16 & 67 Ålborg / Åbybro.


Kirsten Nielsen/Jabina Fee
Point   98=F

Sofie Rasborg/Chade´s Yalte
Point   96=SG

Alice Kjær/Rowichs Kenzo
Point   95=SG

Jørgen Jønsson/Amagers Ejki
Point   95=SG

                                                                                       Sponsorer:

SPH I spor:
  Mindst 1200 skridt. 3 timer gammel.
  afledningen 30 min. efter.
  Opstart 4 point
  1-2-3 genstand 5 point
  4 genstand 6 point. point
  point for vejoverførsel flyttes til afledningerne
  som vægter 5 point for hver.
  Hvis vejen er der, så er den blot en del af langsiden
 

Mødested: Klubhus 
Morgenmad / Indskrivning fra: kl. 07.30 - 08.00
Lodtrækning / Væsens test fra:: kl. 08.15
Derefter køres der på sporet senest: kl. 08.45

 

 OthelloKonditoriet

V/ Jan Thomsen Algade
Voldgade 4760 Vordingborg
Tlf.: 55 37 01 43

Møns Bank

Bende & Jan Herneth, Lejrupgård

 





Tilmelde ekvipager/resultater

Genstande

Deltagende kredse

Tidsplan for sporlægning
Sporarealer Katalog Billeder fra weekenden      

Styregruppen bestå af.


 

Formand.

Teamleder:

Michael Larsen

Mobil:
22628458,
E-mail:
kennelregnbuen@mail.dk

Sporleder:
Bjarne Jensen
Tlf. 20930639

Kantine:
Heidi Larsen
 

Sporarealer:
Tommy Corfitsen
Tlf. 20376067 
     55760138

Prøveleder:
Per Arensbach
Tlf. 35128896
     20658896


 
  Tilmeldte ekvipager / resultater:

Gå spor lørdag

Gå spor søndag

       

Hundefører

Hund

Kreds

Lørdag Søndag
 

 

  Point   91=SG  
01 John A. Jensen Ulveskovens` Gaia 01 Rødovre    
      Point   10=M
02 Michael Pedersen Svikmøllens Naomi 84 Skovbo    
 

 
Point   63=M  
03 Bjarne Mikkelsen Hulgaards Yeppe 23 Slagelse    
 

 
  Point   89=G
04 Ove Frederiksen Peter lysens Honey 02 Amager    
 

 
Point   44=M  
05 Marian Nærvig Svogerslevs Yankie 01 Rødovre    
 

 
Point   84=G  
06 Ulla Benz Aimèes Buschca 01 Rødovre    
 

 
  Point   98=F
07 Kirsten Nielsen Jabina Fee 71 Grenå    
 

 
Point   89=G  
08 Hans Jørgen Schmidt Egons Kaos 38 Haderslev    
 

 
Point   85=G  
09 Roberth Ramløse Trold Indy 55 Furesø    
    Point   89=G  
10 Claus Skovhave Cartagena Afra 56 Præstø    
      Point   90=SG
11 Jan Herneth Chades Odessa 56 Præstø    
      Point   58=M
12 Mona Larsen
ikke Funnie på foto
Team Quindis Fantastic Funnie 23 Slagelse    
    Point   95=SG  
13 Alice Kjær Rowichs Kenzo 24 Odsherred    
    Point   83=G  
14 John Sinding Amagers Chiba 43 Hvidovre    
    Point   42=M  
15 Tom Solon Smedebakkens Cille 75 Århus N    
      Point   18=M
16 Anne dorthe Lysgaard Amagers Olly  (Thilla) 43 Hvidovre    
    Point   4=M  
17 Per Flemming Grejø Tobilas Felix 43 Hvidovre    
    Point   85=G  
18 Kurt Poulsen Hulgaards Eiko 01 Rødovre    
      Point   0=M
19 Jørgen Damkjær Franz von der gewûrzwiese 71 Grenå    
      Point   9=M
20 Peter Olsen Tobilas Kimbo 43 Hvidovre    
    Point   87=G  
21 Hanne  Bergholdt Rowicks Kiri 56 Præstø    
      Point   96=F
22 Sofie Rasborg Chade´s Yalte 61 Lynge    
    Point   95=SG  
23 Jørgen Jønsson Amagers Ejki 01 Rødovre    
      Point   5=M
24 Gorm Christensen Trold Hector 29 Tølløse    
      Point   76=T
25 Jan Herneth Jordemoderhusets Dixie 56 Præstø    

      Point   79=T
26 Birgith Knudsen Svogerslev´s Ritzi 01 Rødovre    
      Point   45=M
27 Keld Schrøder Electus Berta 01 Rødovre    

    Point   5=M  
28 Pia Rasmussen Degns Majse 43 Hvidovre    
      Søndag
Afmeldt på grund af sygdom
29 Anni Simonsen Lærkbos Dixie 56 Præstø    

 
  Deltagende kredse
61 Lynge 1 Hundeføre / hunde
71 Grenå 2 Hundeføre / hunde
38 Haderslev 1 Hundeføre / hunde
01 Rødovre 7 Hundeføre / hunde
02 Amager 1 Hundeføre / hunde
75 Århus N 1 Hundeføre / hunde
56 Præstø 5 Hundeføre / hunde
24 Odsherred 1 Hundeføre / hunde
23 Slagelse 2 Hundeføre / hunde
55 Furesø 1 Hundeføre / hunde
43 Hvidovre 5 Hundeføre / hunde
84 Skovbo 1 Hundeføre / hunde
29 Tølløse 1 Hundeføre / hunde
13 kredse 29 Hundeføre / hunde

 


Tidsplan for sporlæggere og afledning
lørdag (15 deltagere)

Spor lægges

Afledning

Spor afvikles

Spor 1

06.30

07.00

09.30

Spor 2

06.55

07.25

09.55

Spor 3

07.20

07.50

10.20

Spor 4

07.50

08.20

10.50

Spor 5

08.15

08.45

11.15

Spor 6

08.40

09.10

11.40

Spor 7

09.10

09.40

12.10

Spor 8

09.35

10.05

12.35

Spor 9

10.00

10.30

13.00

Spor 10

10.30

11.00

13.30

Spor 11

10.55

11.25

13.55

Spor 12

11.20

11.50

14.20

Spor 13

11.50

12.20

14.50

Spor 14

12.15

12.45

15.15

Spor 15

12.40

13.10

15.40

Reserve

Spor 16

13.10

13.40

16.10

Spor 17

13.35

14.05

16.35

Tidsplan for sporlæggere og afledning
søndag (14 deltagere)

 

Spor lægges

Afledning

Spor afvikles

Spor 1

06.30

07.00

09.30

Spor 2

06.55

07.25

09.55

Spor 3

07.20

07.50

10.20

Spor 4

07.50

08.20

10.50

Spor 5

08.15

08.45

11.15

Spor 6

08.40

09.10

11.40

Spor 7

09.10

09.40

12.10

Spor 8

09.35

10.05

12.35

Spor 9

10.00

10.30

13.00

Spor 10

10.30

11.00

13.30

Transport fra sporareal A til sporareal B

Spor 11

11.20

11.50

14.20

Spor 12

11.50

12.20

14.50

Spor 13

12.15

12.45

15.15

Spor 14

12.40

13.10

15.40

Reserve

Spor 15

13.10

13.40

16.10

Spor 16

13.35

14.05

16.35


     

     

     
 

Billeder fra weekenden