11. april 2012 

 

Prøve mandag 09. april 2012
(2. påskedag)
Vi mødes i klubhuset
 
Morgenmad kl. 08.00
Indskrivning mellem kl. 08.00 & 08.30


 









Prøveleder:

Per Arensbach
Tlf. 35128896
      20658896
   


Dommer:
Peter Larsen

Figurant:
Karsten P. Nielsen

Husk at medbringe jeres resultathæfte,
medlemskvittering og vaccinationspapirer.
Skulle en tæve være i løbetid, bedes du underrette prøvelederen,
så vi kan at tage højde for dette i planlægningen.



Så kom dagen, hvor kredsen skulle afholde forårsprøve. På dagen havde vi 3 brugshunde- og 7 sporhundeprøver på programmet.
Dagens dommer var Peter M. Larsen, prøvefigurant Karsten P. Nielsen og prøveleder Per Arensbach.
Kredsen havde følgende ekvipager til prøve:

Anni Simonsen med Lærkbo’s Dixie til SPH1
Hanne Bergholdt med Minka til SPH1
Simon Larsen med Regbuen’s Bunik til IPO1

Jan Herneth med Chades Odessa til IPO3

Jordemoderhusets Dixie blev trukket, da Dixie ikke er helt på toppen for tiden.

Anni og Lærkbo’s Dixie opnåede igen et flot resultat på 94 point (særdeles god),
så det går fremad for dem og det bliver spændende at følge dem til SPH-udtagelsen den 21. og 22. april i Rødovre.
Det var Bjarne som var sporlægger for 2. gang til kredsens prøver.

Hanne og Rowicks Kiri (Minka) havde nogle problemer i 1. knæk, men fik løst det, og hjem kom de også med 87 point (god),
men desværre ikke et resultat de kan bruge i kampen om at komme til SPH-DM.
Også de er tilmeldt SPH-udtagelse den 21. og 22. april i Rødovre.

Simon og Regbuen’s Bunik startede på sporet med 80 point (god), en fantastik fremgang for dem,
begge genstand fundet om end de skal påvises mere korrekt.
Lydighed blev gennemført til 79 point (tilstrækkeligt), men her manglede også et tilbagespring.
Lidt mere rutine og ’frækhed’ fra Simons side og de sidste point venter.
Forsvarsarbejde blev desværre enden på prøven, da Bunik vendte tilbage til Simon.

De nye regler for brugshundeprøver som trådte i kraft pr. 1. januar betyder bl.a. at øvelsen afbrydes, hvis hunden kommer tilbage til HF.

2 gode oplevelser på sporet og i lydighed, det sidste kommer der også en løsning på gennem træning.

Jan og Chades Odessa havde valgt en IPO3 for første gang og det blev til 93 point (særdeles god) på sporet.
Odessa skal lige omskoles til kortere spor.
I lydighed opnåede de 91 point (særdeles god), et program med få, men dyrebare fejl på dette niveau.
Forsvarsarbejde startede i høj klasse, med effektive bevogtninger, dybe og faste greb.
Rygtransporten skal blive bedre med tiden.
Det lange stop er dejlig hurtigt, så hurtig at figuranten måtte kompensere i konfrontationen, og herefter sker der nogle dyrebare fejl,
tøvende slip i resten af faserne. Det bliver til 88 point (god) med prædikat udpræget i Driftanlæg/Selvsikkerhed/Belastbarhed.
I alt en prøve til 272 point, SG og vejen er klar til DM/WM kvalifikationer for IPO3 hunde.

Fra kreds 1 – Rødovre opnåede Keld Schrøder og Berta 95 point på sporet, SPH1 og de kan nu deltage i resten af årets SPH-udtagelser

Hjertelig tillykke til dem som bestod på dagen.

Jeg vil gerne på alle hundeføreres vegne takke de mange frivillige, som igen trak i arbejdstøjet for,
at vi kunne gennemfører endnu en prøvedag,
tak til sporlæggerne, kantinepersonalet og prøveleder for jeres ’fritid’.

Næste store opgave i kredsen bliver Mix-match den 12. maj, vi ses.
Odessa og Jan

 

Billeder fra prøven >>klik her


           Gruppe A - spor

Gruppe A

Gruppe B

Gruppe C Total

Type

Spor

Prøvetid

HF

Hund

       
                 

IPO3

08.00

09.00

Jan Herneth

Chade's Odessa

93 = SG

91 = SG

88 = G "UDP" 272 = SG

SPH2

06.10

09.10

Kurt Poulsen

Hulgaard´s Eiko

13 = M      

SPH2

06.40

09.40

Mai-Britt Lindevang

Disabels Isha

80 = G      

IPO1

09.45

10.10

Simon Tiemroth Larsen

Regnbuen´s Bunik

80 = G

79 = T

Afbrudt  

IPO1

09.55

10.20

Robert Bornkessel

Grænsens Alarm

 

 

  DISK M L

SPH1

07.40

10.40

Keld Schrøder

Electrus Berta

95 = SG      

SPH1

08.05

11.05

Hanne Bergholdt

Rowicks Kiri (Minka)

87 = G      

SPH1

08.30

11.30

Gunner Jensen

Aime`e`s C`binec

54 = M      

SPH1

08.55

11.55

Bjarne Mikkelsen

Hulgaards Yeppe

86 = G      

SPH1

09.20

12.20

Anni Simonsen

Lærkbo´s Dixie

94 = SG      
                 
     

Frokost 13.00 - 13.30

   

Hundefører/Hund Prøve Kreds

Simon Larsen /
Regnbuen´s Bunik
IPO 1 56 Præstø
 

 

Robert Bornkessel /
Grænsens Alarm

IPO 1 62 Vallensbæk

Jan Herneth /
Chade's Odessa
IPO 3 56 Præstø

Anni Simonsen /
Lærkbos Dixie
sph1 56 Præstø

Keld Schrøder /
Electus Berta
sph 1 1 Rødovre
 

 

Gunner Jensen /
Aime`e`s C`binec

sph1 1  Rødovre

Hanne Bergholdt /
Rowicks Kiri (Minka)
sph1 56 Præstø
 

 

Mai-Britt Lindevang /
Disabels Isha

sph? 1 Rødovre

Kurt Poulsen /
Hulgaards Eiko
sph2 1 Rødovre

Bjarne Mikkelsen /
Hulgaards Yeppe
sph1 23 Slagelse

Lidt billeder fra prøven