29. november 2013

Kredsmesterskab  2005  --  2006   2007  --  2008   2009  --  2010
201
1  --  2012

Kredsmesterskab 2013
Lørdag den 23. november
"Begynder- og IPO prøver"
_________________________________________

Søndag den 24. november
"SPH 1 & 2"



Kredsmester i SPH1
Anni Simonsen / Lærkbo´s Dixie

Kredsmester i beg. B-prøve,
Lisbet Whitfield / Grænsens Fallulah
Bedste gr. B


Kredsmester SPH2
Claus Skovhave / Bea Jipo-Me
 


Kredsmester IPO3
Jan Herneth / Chades Odessa
Bedste gr. A
Bedste gr. C

Kredsmesterskab 2013

Så fik vi afviklet årets kredsmesterskab over 2 dage.

Lørdag afholdte vi begynder - og IPO3 prøver med gæster udefra.

Ikke mindre end 7 stillede op i klassen Begynder-B og der var kamp til strengen blandt deltagere.
En enkelt kom desværre ikke igennem, Regnbuens Cimba og Heidi T. Larsen.

3. pladsen med 84 point gik til Cartagena Hazin og Per Arensbach

2. pladsen med 86 point gik til Rengbuens Bunik og Simon T. Larsen (sidste års vinder)

og dagens vinder med 87 point blev Grænsens Falullah og Lisbeth Whitfield.

I klassen IPO3 var Chades Odessa og Jan Herneth alene.
De opnåede 98 point på sporet, 85 point i lydighed og 80 point i forsvarsarbejde, i alt 263 point, G og UDP i DSB.

Søndagen var det klubbens sporhundefolk som skulle dyste om æren.

Først havde vi 3 SPH2 og placeringen blev følgende:

3. pladsen gik til Minka og Hanne Bergholdt med 88 point og samtidig en førstegangsprøve.

2. pladsen gik til Chades Odessa og Jan Herneth med 88 point

Og dagens vinder med 89 point gik til Bea og Claus Skovhave.
Også de deltog for første gang i denne kategori.

Derefter fulgte 5 SPH1 prøver:

Også her kom en deltager Bredo og Heidi Hvidkjær ikke igennem, de valgte at snuppe en afledning på vejen.

3. pladsen med 86 point gik til Molly og Kate Matthiassen

2. pladsen med 87 point gik til Cartagena Afra og Claus Skovhave

Og dagens vinder med 90 point blev Lærkbo´s Dixie og Annie Simonsen.

Med 2 dumpede over 2 dage, fortæller det lidt om kredsens aktuelle niveau og den energi alle hundefører har lagt i deres træning de seneste måneder.
For de 2 gange Heidi, vi ved I kan, vi har set det til træningen, så forsæt bare og i vil blive behørig belønnet for jeres indsats.

Årets bedste spor, 98 point - fortrinligt kom i IPO3 programmet og gik til Chades Odessa og Jan Herneth

Årets bedste lydighed, 87 point- god kom i begynder B programmet og gik til Grænsens Falullah og Lisbeth Whitfield

Årets bedste forsvar, 80 – god, UDP gik til IPO3 programmet med Chades Odessa og Jan Herneth

Hjertelig tillykke til vinderne, godt gået.
Tak til Helle Pries for at komme forbi begge dage, og give nogle konstruktive kommentar til alle.
Tak til Jan Kvist, figurant for at komme og løbe for vores hunde.
Tak til Michael og Per for at hjælpe til som prøveledere, tak til klubbens sporlæggere og tøserne i kantinen for mad og drikke begge dage.
Tak til klubbens medlemmer for at bakke op omkring kredsmesterskaberne ved at deltage, komme forbi og hjælpe eller blot heppe på sidelinjen.

 BRKèr
Jan
Herneth



Dommer:
Helle Priess
 


Prøveleder:
Lørdag den 23.
Michael Larsen
Tlf. 55 99 03 43
      22 62 84 58
      40 29 71 20
 

 
Prøveleder:
Søndag den 24.
Per
Arensbach
Tlf. 35128896
      20658896
 
Jan Kvist
kreds 8

Lørdag den 23. november 2013, kredsmesterskab

               
                       

08.30

Køkkenet åbner

                 

09.00

Væsenstest på banen foran klubhuset

               

09.30

Afgang til spor

                 
      Sporlægger lørdag: Tommy Corfitsen      

Resultat

   
       

Spor

Lydighed

 Forsvar

 Spor

 Lydighed

 Forsvar

I alt

KMH

 

IPO3

Chades Odessa

Jan Herneth

10.00

11.00

13.00

98 = F 85 = G 80 = G 263 = G

UDP

Kreds 47

IPO3

Team Otkjær's Badgio

Inge Madsen

10.15

11.00

13.15

90 = SG 64 = M 74 = T 228 = M

UDP

Kreds 62

AB

Jen-Agers Hektor

Per Jørgen Pilov

10.30

11.20

 

93 = SG 76 = T

 

 

 

 

B

Grænsen's Fallulah

Lisbeth Wihtfield

 

11.30

 

87 = G

 

 

 

 

 

B

Planteskolen Boogie

Anne Lise Olsen

 

11.40

 

80 = G

 

 

 

 

 

B

Le-Wan's Dina

Susanne Olsen

 

11.50

 

79 = T

 

 

 

 

 

B

Cartagena Hazin

Per Arensbach

 

12.00

 

84 = G

 

 

 

 

 

B

Regnbuens Cindy

Bjarne Jensen

 

12.10

 

78 = T

 

 

 

 

 

B

Regnbuens Bunik

Simon Tiemroth Larsen

 

13.30

 

86 = G

 

 

 

 

 

B

Regnbuens Cimba

Heidi Tiemroth Larsen

 

13.40

 

59 = M

 

 

 

 

                     
                       

De 2 sidste hunde i B – programmet er i løbetid.


Søndag den 24. november 2013, kredsmesterskab

         
 

 

09.30 Væsenstest på banen foran klubhuset          

10.00

Afgang til spor

  Sporlæggere søndag:
    Deltager spor start Resultat   - Michael Larsen
 

SPH2

Hanne Bergholdt

10.30

88 = G   - Simon T. Larsen
 

SPH2

Jan Herneth

11.05

88 = G   - Tommy Corfitsen
 

SPH2

Claus Skovhave

11.40

89 = G   - Bjarne Jensen
 

SPH1

Steen Rasmussen.

12.15

71 = T    
 

SPH1

Claus skovhave afra.

12.40

87 = G    
 

SPH1

Heidi Hvidkjær.

13.05

19 = M    
 

SPH1

Kate Matthiassen

13.30

86 = G    
 

SPH1

Anni Simonsen

13.55

90  = SG    
Kreds 62

SPH1

Gitte Poulsen

14.20

90 = SG    
             
 

Tilbage til klubhuset       14.45

 

     
             
 

Afslutning og kåring af kredsmestre år 2013


 

Tilmeldte ekvipager / resultater: Prøve
Beg. B    
1  

Anne Lise Olsen /  Planteskolen Boogie
Beg B "Lørdag"
2  

Susanne Olsen /
Le-Wan's Dina
Beg B "Lørdag"
3  

Lisbet Whitfield / Grænsens Fallulah
Beg B "Lørdag"
4  

Per Arensbach / Cartagena Hazina
Beg B "Lørdag"
5  

Bjarne Jensen / Regnbuen's Cindy
Beg B "Lørdag"
6  

Simon Larsen / Regnbuens Bunik
Beg B "Lørdag"
7  

Heidi Larsen Regnbuens Cimba
Beg B "Lørdag"
AB    
8  

Per Jørgen Pilov Jen-Agers Hektor
Beg AB "Lørdag"
kreds 62
uden for kredsmesterskab
IPO 3    
9  

Jan Herneth / Chades Odessa
IPO 3 "Lørdag"
10  

Inge Madsen / Team Otkjær's Badgio
(ikke Badgio på billed)
IPO3 "Lørdag"
kreds 47
uden for kredsmesterskab
SPH 1    
11  

Steen Rasmussen / Hulgaards Aske
SPH 1 "Søndag"
12  

Claus Skovhave / Cartagena Afra
SPH 1 "Søndag"
13  

Heidi Hvidkjær / Allibina Bredo
SPH 1 "Søndag"
14  

Kate Matthiassen / Cutulus Audio
SPH 1 "Søndag"
15  

Anni Simonsen / Lærkbo´s Dixie
SPH 1 "Søndag"
16  

Gitte Poulsen / Hulgaard's Eiko
SPH 1 "Søndag"
kreds 62
uden for kredsmesterskab
SPH 2    
17  

Hanne Bergholdt / Rowicks Kiri (Minka)
SPH2 "Søndag"
18  

Jan Herneth / Chades Odessa
SPH 2 "Søndag"
19  

Claus Skovhave / Bea Jipo-Me
SPH 2 "Søndag"

             Billeder fra lørdag

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Søndag