16. november 2012

Kredsmesterskab  2005  --  2006  --   2007  --  2008  --  2009 --   2010 --
201
1

Kredsmesterskab 2012
Søndag den 18. november

 


Dommer:
Mikkel Kruse
 
Prøveleder:
Bjarne Jensen
Tlf. 20 93 06 39

Kredsmester i 2012


Kredsmester for B-prøve
Simon Tiemroth Larsen / Regnbuens Bunik

Kredsmester for SPH1-prøve
Jan Herneth / Jordemoderhusets Dixie

Kredsmester for SPH2-prøve
Claus Skovhave / Cartagena Afra

Lidt fra Simon

Dagen startede rigtig tidligt med at skulle køre far (Michael) på sporet hvor efter vi kørte i klubben og gjorde klar til morgenmad,
efter morgenmaden var der fælles væsentest hvor efter jeg skulle starte min Beg. B prøve,
som jeg gik ind til med lidt sommerfugle i maven, men det gik over alt forventning jeg kom ud med et SG 91,
og jeg var så stolt af min hund. efter min prøve kørte vi på sporet hvor der var 7 SPH 1 hund og 1 SPH 2 prøve.

Claus Skovhave blev bedste Sph2
Jan Herneth bedste Sph1
Og jeg bedste beg.B

Men tillykke til jer alle med prøverne
Jeg vil også  gerne benytte lejligheden, til at takke alle dem som har hjulpet mig til der` hvor jeg er nu`, det sætter jeg stor pris på, tak for det.
Simon Tiemroth Larsen

Lidt mere fra Simon >>læs her

Indlæg fra Heidi Hvidkjær >>læs her


Tidsplan

08.15

 

Køkkenet åbner

           

08.30

09.00

Indskrivning

           

09.05

09.15

Væsentest på banen foran klubhuset (- Claus og Jan som er på sporarealet)

   

09.20

 

Prøven starter

           

09.45

 

Afgang til sporarealerne

           
                 
                 

Prøve

Prøvetid

HF

Hund

 

Spor

Sporlægger

Afledning

Hjælper

B-prøve

9.20

Simon Tiemroth Larsen

Regnbuens Bunik

 

 

 

 

 

SPH2

10.00

Claus Skovhave

Cartagena Afra

 

07.00

Jan

09.30

Michael

SPH1

10.45

Anni Simonsen

Lærkbo´s Dixie

 

07.45

Jan

08.15

Michael

SPH1

11.15

Claus Skovhave

Bea Jipo Me

 

08.15

Jan

08.45

Michael

SPH1

12.00

Hanne Bergholdt

Rowicks Kiri (Minka)

 

09.00

Claus

09.30

Jan

SPH1

12.30

Steen Rasmussen

Aske

 

09.30

Claus

10.00

Jan

SPH1

13.00

Heidi Hvidkjær

Allibinas Bredo

 

10.00

Michael

10.30

Simon

SPH1

13.30

Kate Matthiassen

Audi / kaldenavn Molly

 

10.30

Michael

11.00

Simon

SPH1

14.00

Jan Herneth

Jordemoderhusets Dixie

 

11.00

Michael

11.30

Simon

                 

ca.

14.45

Afslutning

           

ca.

15.00

Farvel og tak for i dag


 


Hundefører / Hunden
Prøve
Resultat

Simon Tiemroth Larsen / Regnbuens Bunik
Begynderprøve - B
91 = SG
     

Jan Herneth / Jordemoderhusets Dixie
SPH1
94 = SG
     

Anni Simonsen / Lærkbo´s Dixie
SPH1 82 = G
     

Heidi Hvidkjær / Allibinas Bredo
SPH1 70 = T
     

Steen Rasmussen / Aske
SPH1 18 = M
     

Claus Skovhave / Bea Jipo Me
SPH1 83 = G
     

Hanne Bergholdt / Rowicks Kiri (Minka)
SPH1 86 = G
     

Kate Matthiassen / Audi / kaldenavn Molly
SPH1 82 = G
     

Claus Skovhave / Cartagena Afra
SPH2
90 = SG