23. marts 2015

 Præstø Open: 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014       

kort/kørselsvejledning til kredsen/klubhuset. >>klik her

OBS. Betaling "kr. 350.00 "  
skal ske senest 14 dage før prøvens afholdelse, 

Til indbetaling af prøvegebyr:

Nykredit Bank
Reg: 8113
Konto nr: 0007970252

OBS. Ved indbetaling skal oplyses:
Navn på deltager
- samt hundens navn

På dagen bedes du medbringe følgende:
- dit medlemsnr.
- dit resultathæfte
- kvittering for medlemskab af
  Schæferhundeklubben for Danmark
 

Præstø Open
SPH1-udtagelse.
Den 14 / 15. marts 2015
Schæferhundeklubben - Kreds 56, Præstø.
 


Dommer Lørdag:
Villy Petersen

 
Prøveleder:
Anni Simonsen
Mobil: 29 61 85 01

 


Dommer søndag:
Peter Larsen

 

Kantine priser  
1 kop kaffe 4 kr.
Kaffe hele dagen 15 kr.
Te 4  kr.
Øl 10 kr.
Gl. dansk 10 kr.
Sodavand 8  kr.
Flaske vand 6  kr.
Morgenmad 22 kr.
Rundstykke m/ost 10 kr.
Wienerbrød 10 kr.
BagetteSandwich 22 kr.
div. chokolade dagspris.

Sponsorer:
Othello konditoriet
Algade – Voldgade
4760 Vordingborg
Tlf.: 55 37 01 43

Oliver's


  • Mødested: Klubhus
  • kl. 7.30 køkkenet åbner
  • kl. 7.30 Indskrivning kontrol af liner og udlevering af veste
  • kl. 8.10 opstilling på banen foran klubhuset
  • kl. 8.15 velkomst, væsenstest og lodtrækning
  • kl. 8.50 fælles afgang til spor
  • kl. 9.30 første spor
  • + Søndag
  • Afslutning og kåring af vinderen – Præstø Open 2015
     
  • Konkurrencen foregår ved
    Rosenfeldt Gods  v/Vordingborg
    >>læs her
Sporlægger:
Lørdag.
Jan Herneth
56 Præstø
Tommy Corfitsen
56 Præstø
Simon Larsen
56 Præstø
Bjarne Jensen
56 Præstø
Søndag.
Tommy Corfitsen 
56 Præstø
Simon Larsen 
56 Præstø
Steen Hansen 
1 Rødovre
Jørgen Knudsen 
1 Rødovre
Bjarne Jensen 
56 Præstø

Sporleder i weekenden:
Bjarne Jensen 
56 Præstø
Dato Sted: SPH1-udtagelser & SPH1-DM

14. og 15. marts 2015 Kreds 56, Præstø
28. og 29. marts 2015,  Kreds 29, Tølløse
>>Tilmelding senest 21. marts, Dommer: Peter Larsen
11. og 12. april 2015,  Kreds 1, Rødovre
>>Dommer: Villy Pedersen
25. og 26. april 2015,  Kreds 38, Haderslev
>>Dommer: Lars Juhl
29. og 30. august 2015,  Kreds 55, Furesø
12. og 13. september,  2015 Kreds 15, Nakskov
26. og 27. september,  2015 Kreds 84, Skovbo
17. og 18. oktober 2015,  DM Kreds 46, Køge
 
Til DM kan deltage 26 ekvipager. Såfremt ekvipagen ved
en SPH‐I udtagelse opnår 94 point eller derover, er
ekvipagen sikret en DM plads.
Hvis der efter sidste SPH‐I udtagelseskonkurrence
ikke er 26 ekvipager, som har opnået direkte udtagelse, fyldes
op med ekvipager med bedste resultat under 94 point til
og med 80 point.

Vejledning
for deltagelse SPH1 udtagelser, og DM 2015  >>>læs her

  Deltagende kredse
Styregruppen: Genstande
1 Rødovre 4 43 Hvidovre 1
3 Ballerup 1 46 Køge 1
4 Roskilde 1 47 Suså 1
6 Frederikssund 1 56 Præstø 5
24 Odsherred 3 71 Grenå 2
25 Nordfyn 1 82 Karlebo 1
    84 Skovbo 1

Jan Herneth
Tlf.
25 33 60 02

Anni Simonsen
Mobil: 29 61 85 01

Ekvipager direkte kvalificeret til SPH1-DM 2015,
som afholdes i kreds 46 Køge den 17. & 18. oktober 2015

Nr. 1
Claus Skovhave /
Bea Jipo-Me
97 point = F
56 Præstø

Nr. 2
Jan Herneth /
Chades Odessa
97 point = F
56 Præstø

Nr. 3
Henrik Egemose
Jabina Gibson
95 point = SG
3 Ballerup

Claus Skovhave /
Bea Jipo-Me
97 point = F
56 Præstø
Kate Matthiassen /
Cutulus audi
91 point = SG
56 Præstø
Kirsten Nielsen /
Jabina Fee
89 point = G
71 Grenå
Inge Madsen /
Gråmanns O'rimi
84 point = G
56 Præstø
Inger Christensen /
Chades Otana
81 point = G
82 Karlebo
Hanne Mørup Bergholdt /
Rowicks Kiri
80 point = G
56 Præstø
   
Kirsten Nielsen /
Ulvegravens
Fenja
67 point = M
71 Grenå
Ikke Fenja på foto
Alice Kjær /
Rowicks Kenzo
54 point = M
24 Odsherred
Arne Zeuthen /
Maack`s Sarko
11 point = M
6 Fr.sund
Sofie Rasborg /
Chadés Yalte
10 point = M
46 Køge
   

Tilmeldte ekvipager / resultater: Søndag
   
Jan Herneth /
Chades Odessa
97 point = F
56 Præstø
Henrik Egemose
Jabina Gibson
95 point = SG
3 Ballerup
Bill Vilhelmsen /
G-Zeb s Biz
90 point = SG
24 Odsherred
Keld Schrøder /
Electus Berta
88 point = G
1 Rødovre
Jørgen Jønsson /
Amagers Ejki
86 point = G
1 Rødovre
Birgith Knudsen /
Svogerslev´s Ritzi
86 point = G
1 Rødovre
Birgit Jørgensen /
Chades Frida
81 point = G
25 Nordfyn
Kim Rasmussen /
Tobilas Tika
80 point = G
84 Skovbo
Børge Rasmussen /
Grænsen's Julio Cesar
78 point = T
1 Rødovre
Kaj Ingemann Jensen /
Hulgaard's Alex
73 point = T
4 Roskilde
Nadja Werner /
Schæfer Power Dusty
64 point = M
24 Odsherred
John Sinding /
Amagers Chiba
52 point = M
43 Hvidovre
         
Tom Thomassen /
Amagers Xanti
13 point = M
47 Suså
         

Lidt stemningsbilleder fra lørdag

   
         
   
         
   
         

   
         
   
         
   

         
 

 
         
   
         
   

Lidt fra søndag